Кабинетът дава сграда на европрокурорите
Надежда Йорданова подписва меморандум с Базелския институт за антикорупционно сътрудничество

Кабинетът дава сграда на делегарините европрокурори, като сигналите към тях от "Дондуков" 1, където се помещават те досега близо 1 година, преминават към отделнио секретно деловодоство. Това предвижда промяна в Закона за съдебната власт, одобрена днес на правителственото заседание, обявиха говорителката на правителството Лена Бориславова и правосъдният министър Надежда Йорданова. Бориславова подчерта, че становището на Лаура Кьовеши - европейският главен прокурор, по повод ремонта на закона, било изключително позитивно.
Съществени функционални и структурни дефицити пречели досега на работата на европрокуратурата.
"Предлаганите промени са необходими. Нещо повече, те са в синхрон с регламент на ЕС и осигуряват независимостта и безпристрастността на съдебната власт. Независимостта на съдебната власт предполага съдебните органи да изпълняват функциите си напълно независимо без да получават нареждане от когото и да било". Това са мотивите, с които Кьовеши застава зад въпросния законопроект.
А по повод поредното отлагане на въпроса за предсрочното отстраняване на главния прокурор Иван Гешев от ВСС, Бориславова даде знак, че правителството отговаря с подписването на Меморандум за сътрудничество с известния Базелски институт за управление.
Инстутът представлява независима международна организация с нестопанска цел, посветена на предотвратяването и борбата корупция и други финансови престъпления и за укрепване управление по света. Организацията е създадена в Базел, Швейцария през 2003 г. от професор Марк Пийт.
У нас целта е да се работи съвместно с Министерството на правосъдието за подбора на служители за правоприлагащите и разследващите органи, извършване на консултантски услуги за проследяване на съмнителни активи и преглед на обхвата на пречките пред възможностите за противодействие на корупцията.
Надежда Йорданова обясни по повод поправката в Закона за съдебната власт, касаеща европрокурорите, че единственото отрицателно становище по текстовете е било дадено от прокуратурата - с мотиви, че законопроектът противоречал на еврорегламента и на конституцията. И двете групи съображения, по думите на министърката, са абсолютно несъстоятелни.
Иначе Лена Бориславова заяви готовност от страна на вицепремиерката по ефективното управление Калина Константинова и транспортния министър Николай Събев да съдействат на обвинението във връзка с предстоящите разпити заради безпрецедентната хакерска атака срещу "Български пощи".