Как да преборим махмурлука
Най-важното е своевременно да се пие вода
За късметлии могат да се смятат и тези, които са наясно как да се справят с махмурлука след голямата веселба. Един от съветите за освежаване след множеството питиета е хапването на солена риба на сутринта.
Важно е своевременно да се пие вода, особено преди консумацията на алкохол, за да приведе организма във форма, както и да се редуват вода и алкохол. В същото време, след парти, не трябва да прекалявате с пиенето на вода, тъй като честото ходене до тоалетна може да наруши съня, което на сутринта ще се чувствате зле.
Алкохолът не следва да се комбинира с газирани напитки и с кафе, което обезводнява организма.
Най-важното и очевидно правило, което хората постоянно игнорират, е достатъчното количество храна, което трябва да се поема паралелно с алкохола.
Но ако все пак не успеете да избегнете махмурлука, най-лесният начин да се съвземете бързо са физическите упражнения и приемът на достатъчно електролити. Ако освен махмурлук ви мъчи и гадене, трябва да се пие напитка с джинджифил, която ще намали възпалението и ще успокои храносмилателната система.
Що е махмурлук и как възниква?
Точните причини за махмурлука все още не са ясни. Най-вероятните са дехидратация (алкохолът действа като диуретик и извежда течностите от организма) и натрупването на ацеталдехид, който е токсичен продукт на разграждане на етанола. Освен това има данни, че алкохолът временно нарушава баланса на невромедиаторите – вещества, които предават импулсите между нервните клетки.
Според проучване симптоми на махмурлук изпитват около 78% от хората, които предишната вечер са приели по-голямо количество алкохол.
За възникване на това състояние допринасят различни фактори. Най-често срещаните симптоми са умора, главоболие, стомашно разстройство. Понякога се явяват леки пропуски в паметта и тогава се намесват други участници в партито, които разказват как е протекла нощта. Какво поражда махмурлука и защо страдаме от него?
Дехидратация и електролитен дисбаланс
Алкохолът има свойството да намалява нивото на антидиуретичния хормон (ADH). Това води до повече отделяне на вода от бъбреците и съответно до по-често посещение на тоалетната. Когато изпиете например 250 ml коктейл с 50 g алкохол в него, можете да очаквате организмът ви да отдели около 600–1000 ml урина.
Ако замените някои от алкохолните напитки с безалкохолни, вероятно няма да се дехидратирате.
Освен сухота в устата и жажда, симптомите на махмурлука се изразяват още в потъмняване на урината (тъмно жълт до оранжев цвят) и нарушени мозъчни функции, например невъзможност да се концентрираме.
По-честите посещения на тоалетната водят до загуба на важни електролити, като натрий, магнезий, калий или калций. Тези електролити са отговорни за поддържане на оптимална хидратация и се грижат за правилната функция на мускулите, нервите, сърцето и мозъка. Поради това нарушаването на техния баланс често има отрицателен ефект върху състоянието ни в деня след партито.
Разграждане на алкохола
Елиминирането на алкохола (етанол) от организма дължим основно на черния дроб. Клетките на черния дроб произвеждат ензим, наречен алкохол дехидрогеназа (ADH). Този ензим задейства превръщането на етанола в ацеталдехид, който от своя страна има токсични ефекти върху организма.
Следователно ацеталдехидът може да се счита за основен виновник за нашето главоболие, гадене и други симптоми на махмурлука. За щастие в организма се образува и друг ензим – ацеталдехид дехидрогеназа (ALDH), който се грижи за разграждане на ацеталдехида до неактивна оцетна киселина.
При някои хора е генетично предопределена намалена способност за производство на ензимите ADH и ALDH.
Такива хора обикновено разграждат по-слабо ацеталдехида, което може да се изрази в обща по-ниска поносимост към алкохола. Може би и сред вашите познати има такъв, който дори и след една чашка става значително по-весел от останалите в компанията. В разграждането на алкохола съществуват дори расови различия — приблизително при 50% от населението в Източна Азия се наблюдава затруднено или намалено производство на ALDH.
Пиене на алкохол на празен стомах
Вероятно вече сте чували старото правило: „Първо се нахранете добре и след това можете да пийнете алкохол.“ Ако сте спазили това правило, сутринта след купона ще бъде значително по-приятна. Пиенето на алкохол на празен стомах не е най-добрата идея.
На празен стомах алкохолът се абсорбира по-бързо в кръвта, което след това може да се прояви с болки в корема, гадене по-тежки симптоми на махмурлука. Добре е преди планирано парти да вечеряте у дома или на партито да замезите с хапки и други лакомства, които предлагат домакините.
Първите признаци на махмурлук се наблюдават 6–8 часа след изпиване на последната напитка.
Това е периодът на изтрезняване, когато алкохолът вече е елиминиран от организма. След това трябва да изминат приблизително 20–24 часа до пълно избледняване на симптомите и край на махмурлука. Всичко зависи от много фактори, като вида и количеството на консумирания алкохол, генетичната предразположеност, скоростта на метаболизма, както и телесното тегло и височината.
Но ако се местите без прекъсване от едно парти на друго, както обикновено се случва между Коледа и Нова година, може да отнеме малко повече време, за да се върнете напълно към нормалното си състояние. Много е вероятно махмурлукът ви да продължи няколко дни, след което ще си обещаете никога повече да не близвате алкохол.
Научете всичко за електролити за пиене, за деца и техните ползи - от сайта за хранителни добавки VITAMAG, където информацията е представена по лесен и разбираем начин.