Как е действала "ливанската пералня" у нас?

Хакерите атакували чужди банкови сметки от 2016 г., петима остават в ареста

У нас
15:11 - 05 Декември 2019
4283
Как е действала "ливанската пералня" у нас?

За петима от участниците в организираната престъпна група за компютърни измами искаме мярка "задържане под стража", обяви говорителят на Специализираната прокуратура Сийка Милева на пресконференция във връзка с разкритата от ГДБОП група.

На единия от тях е наложена мярка "Парична гаранция“ поради влошеното му здравословно състояние.

Организираната престъпна група за пране на пари е действала е от 2016 г. Един от участниците е с ливанско гражданство, друг – с българо-иракско, но постоянно пребиваващ на територията на България, а останалите са български граждани. Повечето от тях са с предходни осъждания за кражби и документни измами. Аферата бе наречена "ливанската пералня" от криминалисти.
 
Измамата е ставала чрез нерегламентиран достъп до електронните пощи на две търговски дружества, които са били в процес на сключване на сделка.

"В обичайната кореспонденция между две търговски дружества се намесва трето лице, представящо се за доставчик на стоки или услуги. Той изпраща проформа-фактура с подменена банкова сметка, като така се отклонява банковата транзакция и тя постъпва по сметка, която е пряко контролирана от извършителя на компютърната измама. Извършителят имал нерегламентиран достъп до пощенски кутии на дружествата. Осъществява се чрез налучкване или изпращане на фишинг имейл или компютърен вирус. Извършителят следи протичащата кореспонденция и се намесва в момента, в който се уговарят условията по плащането и изпраща преправена банкова сметка“, посочи още Милева.

Така парите вместо да постъпят в сметката на фирмата, отиват към финансово муле в България. Мулетата са били набирани от София и Своге.

Парите се превеждат от компаниите-жертви по сметките в България и впоследствие чрез интернет банкиране организаторите на престъпната дейност превеждат около 44 милиона евро и 15 милиона долара към банкови сметки на финансови мулета в Китай и Хонконг. Това обясни ръководителят на Отдел "Киберпрестъпност“ към ГДБОП Явор Колев на брифинга.