Как се справя светът с вируса? САЩ е най-зле

Общество
12:52 - 18 Декември 2020
2728
Как се справя светът с вируса? САЩ е най-зле

Нова Зеландия излезе начело на глобалното проучване за отговора на правителството на кризата с новия коронавирус, докато САЩ са последни в класацията, пише “Анадолската агенция“.

Brand Finance, която направи проучването като част от Global Soft Power Index, заяви в четвъртък, че 75 000 респонденти от широката общественост и 750 от специализираната аудитория от 105 държави са били попитани за работата на техните правителства за справяне с кризата, предизвикана от новия коронавирус.

Проучването пита за усилията на съответните правителства за стимулиране на икономиките им, защита на общественото здраве и благополучие и сътрудничество на международната сцена и предоставяне на помощ.

„Нова Зеландия е оценена от широката общественост като държавата, която се справи най-добре с пандемията, с нетен резултат от + 43%“, се казва в изявлението. Нетният резултат е разликата между отговорите „справихме се добре“ и „справихме се зле“ по трите фактора.

Проучването посочва, че новозеландският премиер Джасинда Ардърн има предимство в "яснота на комуникацията" при справянето с кризата.

САЩ се класираха на дъното сред 105 страни в световен мащаб. Вашингтон е с индекс минус 16%, се посочва в проучването и се добавя: „Със сигурност резултатът контрастира с това, колко силно се представиха САЩ по други показатели в миналогодишното проучване Global Soft Power Index 2020“. САЩ имат най-много случаи и най-много смъртни случаи, свързани с новия коронавирус в световен мащаб.

Дейвид Хей, главен изпълнителен директор на Brand Finance, заяви: „Силният контраст между възприятията на обществото за това как Нова Зеландия и САЩ са се справили с пандемията, олицетворява контрастните визии на двете нации за света, оглавявани от почти полярно противоположни лидери.“

„От една страна, ние имаме отворената, либерална и състрадателна политика на Ардерн срещу често борбения, протекционистичен и изолационистки подход на президента Доналд Тръмп“, добави той.

Други западни страни, включително Франция (+ 15%), Обединеното кралство (+ 14%), Испания (+ 4%) и Италия (-1%), са показали слабости по време на пандемията и „техните недостатъци не са останали незабелязано от респондентите от широката общественост “, каза проучването.

„По-специално Великобритания се бори с продължаващите последици от пандемията, включително последиците от най-рязкото рекордно свиване на икономиката - 20,4% през април тази година, оставяйки нацията в състояние на сериозно смущение“, се казва в проучването.