Как ще се промени светът след идването на Тръмп в Белия дом

Експерти прогнозират, че икономическата криза в Германия ще се задълбочи

Новини
19:33 - 21 Ноември 2024
3001
Как ще се промени светът след идването на Тръмп в Белия дом

Как ще се промени светът, след като Доналд Тръмп влезе за втори мандат в Белия дом? Темата коментираха бившият министър на отбраната Красимир Каракачанов и бившият зам.-външен министър Милен Керемедчиев в предаването „Челюсти” по NOVA NEWS.

Керемедчиев смята, че изборът на Тръмп за президент е добра новина, тъй като Джо Байдън иска да довърши политиката на демократите от последните години, а именно максимална ескалация на конфликта в Украйна.

Каракачанов е на мнение, че тази война е резултат от действията на демократите и администрацията на Байдън. Той смята, че настоящият президент се опитва да повиши градуса на напрежение.

Керемедчиев каза, че ще се стигне до търговска война с Китай и Европейския съюз, което е лоша новина за Стария континент. „Нашата продукция е скъпа, неконкурентноспособна, изоставаме от развитието на технологиите в сравнение със САЩ и Китай. Ако Тръмп наложи мита на европейските стоки, това означава, че те ще бъдат непродаваеми”, обясни бившият зам.-външен министър. И подчерта, че европейските компании може да започнат за изграждат производствата си в САЩ, което не е добре за икономиката на Стария континент.

Каракачанов посочи, че Германия от година е в рецесия, а част от компаниите са се преместили в САЩ. И подчерта, че политиката на Тръмп ще бъде да стабилизира американската икономика.

Темата коментира и проф. Марсел Фратчер, президент на институт за икономически изследвания DIW.

След встъпването в длъжност на новия американски президент Доналд Тръмп през януари,

експерти прогнозират, че икономическата криза в Германия ще се задълбочи.

Това неминуемо ще даде отражение върху икономиките на страните в Европа, включително в България.

Германската икономика е в застой от две години. Компаниите не инвестират, а много потребители не купуват.

„Големият проблем е изключително лошото настроение и големият песимизъм по отношение на икономиката. А това ограничава инвестициите и частното потребление.

А слабият износ оказва негативно влияние и върху други европейски държави като България”,

обясни проф. Марсел Фратчер, президент на институт за икономически изследвания DIW.

Германия продължава да бъде най-важният търговски партньор на България и кризата в германската икономика няма как да не даде отражение и на българския пазар. Има обаче и позитивни примери за развитие.

„Аз бих погледнала позитивните примери като IТ сектора. Това е сектор, в които германските компании изграждат все повече центрове за споделени бизнес услуги в България. Тези фирми все повече използват силните страни в България, както и потенциала, който има страната в тази сфера. Да вземем, например, фирма, която е дейна в различни страни по света и е съсредоточила счетоводството си в България”, обясни Соня Миклай, главен управител ГБИТК.

Какво следва?

„Изборът на Доналд Тръмп е много лоша новина за Европа и особено за отворените икономики като Германия,

тъй като Тръмп обяви наказателни мита от 60% за китайските продукти и 20% за всички продукти, включително тези от Европа. Това се отразява особено тежко на икономики като тази на Германия, която изнася много. И това е като ефект на доминото: ако Германия може да изнася по-малко за САЩ, тогава тя се нуждае от по-малко ресурси от други страни, като например България”, обясни проф. Марсел Фратчер.