Какво да ядем при болно сърце?
Болното сърце изисква определен хранителен режим, който ще помогне за по-качествен живот на пациентите.
Какво е коронарна болест на сърцето?
Коронарната болест на сърцето възниква, когато кръвоносните съдове на сърцето претърпят стесняване или пълно запушване на коронарна артерия, причинено от натрупване на плака (атеросклероза).
Симптомите на коронарна болест на сърцето могат да варират при различните случаи. Някои хора изобщо не изпитват симптоми при състоянието. Когато се появят оплаквания, те могат да включват болка, описана като стягане, парене или тежест в гърдите, пише puls.bg.
Други симптоми на коронарна болест на сърцето включват:
Изпотяване;
Спазми;
Гадене;
Задух
Няма основно лечение за това заболяване, но е възможно то да бъде контролирано и да се подобри качеството на живот на пациентите. Правилното хранене е един от начините за справяне със симптомите на състоянието. Това включва консумация на определени видове храни, както и избягването на други.
Как здравословното хранене повлиява коронарната болест на сърцето?
Коронарната болест на сърцето може постепенно да се влоши, натрупването на плака в артериите може да намали притока на кръв към сърцето. Това намаляване на притока на кръв причинява симптомите като болка в гърдите и задух.
Ако не бъде лекувана, коронарната болест на сърцето може да доведе до инфаркт или внезапен сърдечен арест. И двете състояния са животозастрашаващи.
Някои лекарства могат да предпазят от сериозни усложнения. Лекуващият лекар може да предпише на пациент бета-блокер за намаляване на кръвното налягане и лекарства за разширяване на артериите и подобряване на притока на кръв.
Какви храни трябва да бъдат консумирани при коронарна болест на сърцето?
В допълнение към лекарствата, промените в хранителния режим могат да подобрят състоянието. В диетата може да бъдат включени следните храни:
Пресни плодове и зеленчуци
Увеличаването на приема на растителни храни може да подобри сърдечносъдовите заболявания и да помогне за предотвратяване на инфаркт и сърдечен арест.
Плодовете и зеленчуците съдържат витамини и хранителни вещества, които допринасят за здравето на сърцето. Освен това тези храни имат ниско съдържание на калории, което може да помогне за поддържането на здравословно тегло. Тъй като те също са добър източник на фибри, плодовете и зеленчуците помагат за понижаване на нивата на холестерола и предпазват сърцето.
При невъзможност за консумация на пресни зеленчуци, може да бъдат консумирани консервирани с ниско съдържание на сол. Може също така сокът от консервите да бъде отстранен преди готвене, за да бъде премахната излишната сол.
Полезно е да бъдат консумирани пресни плодове. Трябва да бъдат избягвани сиропите и соковете, които съдържат повече захар и съдържат по-висок брой калории.
Пълнозърнести храни
Консумацията на пълнозърнести храни също може да допринесе за здравето на сърцето и да намали отрицателното въздействие на коронарната артериална болест. Подобно на плодовете и зеленчуците, пълнозърнестите храни са богати на здравословни хранителни вещества и са отличен източник на фибри. Поради това те могат да помогнат за регулиране на нивото на холестерола и кръвното налягане. Такива храни включват:
Хляб от 100% пълнозърнесто брашно;
Зърнени храни с високо съдържание на фибри;
Кафяв ориз;
Пълнозърнеста паста;
Овесена каша
Зърнени храни, които трябва да бъдат ограничавани или избягвани обаче включват – бял хляб, вафли, понички, бисквити, юфка с яйца и царевичен хляб.
Здравословни мазнини
При коронарна болест на сърцето не всички мазнини са вредни и забранени. Умерената консумация на здравословни мазнини може да бъде полезна за здравето на сърцето. Здравословните мазнини могат да понижат холестерола и да предпазят от инфаркт и инсулт.
Такива са мононенаситените мастни киселини и полиненаситените мастни киселини, които могат да бъдат открити в:
Зехтин;
Рапично масло;
Ленено семе;
Авокадо;
Ядки и семена;
Понижаващ холестерола маргарин
Трябва също да бъдат консумирани обезмаслени млечни продукти (прясно мляко, кисело мляко, заквасена сметана и сирене).
Постни протеини
Консумацията на протеини също допринася за цялостното здраве на организма. Трябва обаче да бъдат избирани източници на протеини с ниско съдържание на мазнини, като някои видове риби, богати на омега-3 мастни киселини, които помагат за понижаване на нивата на холестерола и триглицеридите. Такива риби включват сьомга, херинга и други студеноводни риби. Други източници на такива протеин включват:
Грах и леща;
Яйца;
Соя;
Домашно птиче месо
Какви храни трябва да бъдат избягвани при коронарна болест на сърцето?
При коронарна болест на сърцето е важно пациентът да контролира своите нива на холестерол, кръвно налягане и тегло. За да бъде постигнато това, е необходимо избягването на храни с високо съдържание на мазнини и сол.
Храните с високо съдържание на мазнини, които трябва да бъдат избягвани, включват:
Масло;
Пържени храни;
Преработени меса;
Сладкиши;
Нездравословни храни, като картофен чипс, бисквити, пайове и сладолед
Много от тези храни също имат високо съдържание на натрий, което може да влоши коронарната болест на сърцето, като допринесе за високото кръвно налягане. Други храни с високо съдържание на сол, които трябва да бъдат избягвани, включват – майонеза и кетчуп, трапезна сол, пакетирани продукти.
Библиография:
Centers for Disease Control and Prevention (CDC). Coronary artery disease
Healthline. What Foods Should I Eat and Avoid with Coronary Heart Disease?
Mayo Clinic Staff. Heart healthy diet: 8 steps to prevent heart disease