Какво ще се случи, ако Земята внезапно спре да се върти?
Хипотетичните въпроси винаги са забавни за учените. Един такъв въпрос е какво би се случило, ако Земята внезапно спре да се върти и какви биха били последиците за хората и планетата.
Първо, нека си представим, че въртенето спре за една секунда. На екватора това ще е все едно сте в кола, която се движи с 1670 километра в час и сте ударили спирачките. Ако се намирате в сграда, ще бъдете
захвърлени в най-близката източна стена и ще изпитате на собствен гръб (а и с цялото тяло) 47 пъти гравитационното ускорение на нашата планета. Добрата новина е, че това все още може да не ви убие. Но всичко останало ще го направи.
Земята може и да е неподвижна, но всичко останало ще продължи да се движи с абсолютно същата скорост, с която Земята се е въртяла преди. Това включва атмосферата и всички океани. Ветровете биха били четири пъти по-бързи и по-силни от най-бързия вятър, регистриран някога (408 km/h). И тогава ще връхлети огромно цунами, което ще унищожи всичко, което ветровете не са успели (а то най-вероятно няма да е много). На фона на тази апокалиптична картина е безсмислено да се изчисляват щетите от разрушените ядрени електроцентрали, химически заводи и секретни лаборатории за култивиране на смъртоносни вируси.
Дори и най-страховитият холивудски трилър не е в състояние да пресъздаде апокалиптичната картина от спирането на въртенето на Земята
Размерът на щетите ще бъде толкова по-опустошителен, колкото по-близо сте до екватора, но в дългосрочен план това, че сте близо до полюсите, също няма да ви спаси. Поради въртенето си Земята се издува в средата, така че полюсите са на около 21 километра по-близо до центъра на Земята от екватора. Без въртенето
океаните ще мигрират към полюсите — където гравитацията е най-силна — създавайки съответно опустошителни земетресения, един много голям мегаконтинент през екватора и два отделни океана.
Витолд Фрачек от картографската и аналитична компания Esri прогнозира, че северният океан ще бъде “домакин” на по-голямата част от Европа и Русия под водата. Гренландия и цяла Канада ще бъдат потопени, както и Чикаго, Сиатъл и Бостън. В южното полукълбо океанът ще покрие огромни части от Аржентина, Чили и Нова Зеландия, както и целия антарктически континент.
Така че най-доброто място в този опустошителен момент е да бъдете на Северния полюс на добре оборудвана плаваща подвижна база. Местоположението със сигурност би било предимство. Това, което наричаме ден, ще стане с продължителност една година. Обикаляйки около Слънцето все пак би било възможно да се симулира редовен цикъл ден/нощ. Но нещата няма да са твърде розови в дългосрочен план.
Невъртящата се Земя няма да има магнитно поле, тъй като течното ядро на нашата планета също би било неподвижно. Без магнитното поле малкото живи същества, които биха могли да оцелеят след такъв катаклизъм, в крайна сметка ще станат жертва на радиацията.
И без подобни катастрофични сценарии Земята вече се забавя сама. През миналия век продължителността на средния ден се е увеличила с 1,7 милисекунди. Дългосрочната тенденция се дължи на приливни ефекти между Земята и Луната, но продължителността на деня варира и поради други ефекти. При този темп на планетата ни ще са необходими 18,5 милиарда години, за да има ден с продължителност една година.
Ако сте от тези, които си мислят, че Covid е най-ужасното, което е възможно да сполети човечеството, можете да въздъхнете с облекчение. Не е...