Какво трябва да знаем за опасните бенки?

Здраве
17:37 - 07 Юли 2025
3443
Какво трябва да знаем за опасните бенки?

"Лятото започна горещо, което означава, че кожата ни е изложена по-често на слънчевите лъчи, тъй като заменяме пуловери и дънки с рокли с презрамки, къси панталони и потници. Повечето от нас са разбрали посланието за използването на слънцезащитен крем, за да се сведе до минимум увреждането на кожата. Въпреки това, за хората с по-бяла кожа и повече образувания по нея, лятото е време да бъдат особено предпазливи", казва доц. Весел Кантарджиев, началник на Клиника по дерматология на ВМА.

"При повечето хора бенките и новообразуванията по кожата са напълно безвредни. Някои бенки обаче са по-опасни от други, увеличавайки риска от рак на кожата, когато са изложени на слънце. Ето защо е важно да се провери размера, формата, цвета, релефа и темповете, с които се променят старите бенки и особено новопоявилите се такива, като всичко изброено може да бъде признак на меланом", съветва специалистът от ВМА.

В България се диагностицират около 600-630 нови случая на меланом годишно, а над 25 % от пациентите умират заради късна диагностика.
     - Заболеваемостта нараства с 4-5 % годишно и все повече млади хора (под 45 години) се оказват засегнати.
     - Само около 32 % от случаите се откриват в ранен стадий, при над 20 % диагностицираните случаите вече са в стадий III/IV (с метастази).
     - Ако меланомът се хване в ранен етап, лечението е успешно в над 90 % от случаите.

Рискови фактори за развитие на меланом са  слънчеви изгаряния (особено в младежка възраст), прекомерно излагане на ултравиолетова (UV) светлина, наличие на голям брой бенки, светла кожа и фамилна анамнеза, отслабена имунна система и други, подчертава специалистът. 

Бенките могат да променят цвета, формата или размера с времето, особено под влияние на слънцето.

Правилото ABCDE е полезно ръководство за определяне дали някои промени могат да са признаци на потенциално ракови бенки:

A = Асиметрия: Здравите бенки обикновено са симетрични, докато раковите бенки може да изглеждат по-неравномерни.
B = Граница: Бенките трябва да имат гладки, равномерни граници. Размазани, неправилни или неравни ръбове може да са причина за безпокойство.
C = Цвят: Цветът на бенките трябва да е постоянен. Внимавайте за бенки, които променят цвета си на слънце или започват да имат различни нюанси. Бенките могат също да потъмнеят на слънчева светлина, което е признак за рак на кожата.
D = Диаметър: Бенките, които стават по-големи на слънце, е по-вероятно да бъдат ракови.
E = Еволюция: Освен всички промени в размера, формата и цвета, внимавайте за сърбеж, кървене или промени в текстурата.

Доц. Кантарджиев е категоричен, че пълното избягване на слънцето е почти невъзможно, но има стъпки, които можете да предприемете, за да намалите рисковете:

Намалете времето на слънце

Опитайте се да прекарвате време далеч от слънцето в часовете, когато UV лъчите са най-силни (обикновено между 11:00 и 15:00 часа) и не забравяйте редовно да търсите сянка през целия ден.

Защитавайте кожата си

Нанасяйте често слънцезащитен крем и носете шапка, за да защитите лицето си. Ако е възможно, опитайте се да носите широки, леки дрехи, които могат да покрият бенките от слънцето.

Проверявайте редовно кожата си

Преглеждайте кожата си редовно, за да търсите промени в бенките или нови поява. Ако забележите нещо необичайно, потърсете специализирана консултация с дерматолог.

Отстраняването на бенки често става по козметични причини или ако те причиняват дискомфорт. Освен това, може да стане по препоръка на дерматолог, ако настъпят промени, които показват признаци на потенциален рак.