Канада: Русия стои зад кибератаката срещу Грузия

15 хиляди правителствени сайта и онлайн страници на медии бяха блокирани през есента в кавказката държава

Русия
16:06 - 23 Февруари 2020
2012
Канада: Русия стои зад кибератаката срещу Грузия

Главното разузнавателно управление (ГРУ) на Русия е свързано пряко с поредицата от сериозни кибератаки срещу Грузия през октомври миналата година. Това се казва в изявление на канадското Министерство на външните работи, предава Агенция "Монитор".

"На 28 октомври 2019 г. над 15 хиляди правителствени сайта и онлайн страници на медии бяха блокирани при пореден опит на Русия да дестабилизира Грузия и да подкопае демократичните ѝ институции. Според нашите оценки, тези действия са извършени от групата "Sandworm Team", които са спонсорирани от кибер подразделението на руското военно разузнаване ГРУ, се казва в документа.

От външното министерство на Канада заявяват, че страната категорично осъжда тези злонамерени действия.

"Тези действия имат за цел да провокират разделение в Грузия преди предстоящите през тази година парламентарни избори и демонстрират явно пренебрежение към международното право, норми и споразумения. Това е само е един случай от поредицата злонамерени действия от страна на Русия, сред които са използването на вируса NotPetya, който предизвика сериозни проблеми в Украйна през 2017 г., и хакерските атаки срещу взлом международни спортни и антидопингови организации през 2018 г.", се казва още в изявлението.

Канадската страна подчертава, че остава непреклонна в своята солидарност със съюзниците и партньорите си в изобличаването на злонамерените действия в киберпространството и призовава Русия незабавно да прекрати тази активност.

Само преди дни САЩ и Великобритания подкрепиха обвиненията, които Грузия отправи срещу Русия за голямата кибератака през октомври миналата година, когато хиляди грузински сайтове бяха блокирани, а излъчването на местни телевизии беше прекъснато, съобщава "Ройтерс".

Атаката е "имала за цел да навреди на грузински граждани и правителствени структури, като наруши и парализира функционалността на различни организации, като по този начин предизвика безпокойство сред широката общественост", коментира говорителят на външното министерство на Грузия Владимер Константиниди.

Великобритания и САЩ приписват кибератаката специално на Отдел 74455 на руското военно разузнаване, по-известно като ГРУ.

Западните страни обвиниха ГРУ, че през последните години е организирало поредица от разрушителни кибератаки, включително хаквания, които изключиха части от украинската електроснабдителна мрежа и удариха тежко компании по целия свят през 2017 г.

Кремъл многократно отхвърли обвиненията, но американските и британските власти твърдят, че смятат, че назоваването и опозоряването на хакерите ще помогне за възпирането на Москва да извършва подобни атаки в бъдеще.

Американският държавен секретар Майк Помпео настоя, че атаката "пряко засегна грузинското население, наруши работата на няколко хиляди грузински правителствени и частни сайтове и прекъсна излъчването на поне две големи телевизионни станции".

От своя страна британският външен министър Доминик Рааб заяви: "Безразсъдната и нагла кампания на ГРУ за кибератаки срещу Грузия, суверенна и независима страна, е напълно неприемлива."

Кибератаката е последният опит на Русия да подкопае и дестабилизира бившата съветска република след краткотрайната война между двете страни през 2008 г. заради отделилите се от Грузия Южна Осетия и Абхазия.

Своята солидарност с Грузия срещу враждебните действия на Москва изразиха и САЩ, Холандия, Естония, Литва, Дания и Норвегия. Очаква се още 6 държави да излязат с подкрепящи изявления.