Кандидат-кметът Спартански изведен с полиция от СИК в Плевен?
Шефът на комисията подал сигнал, че независимият участник бойкотирал старта на изборното звено
Независимият кандидат за кмет на Плевен Георг Спартански е бил изведен с полиция от избирателна секция, след като и изборният ден е започнал с час и половина по-късно заради него.
Сигналите до ОИК срещу него и негови представители са два и за една и съща секция. Първият сигнал е подаден в 07:12 часа от Председателя на СИК - Димитър Иванов, който се оплаква, че издигнатият от Инициативен комитет Георг Спартански за независим кандидат за кмет на община Плевен е влязъл в секцията и е попречил на комисията да започне да работи, пише "Фокус".
Кандидат-кметът настоявал, че има нередности в документацията и не е допускал избирателите до помещението. С тези действия секционната комисия е успяла, след намесата на екип на Общинската избирателна комисия и полицейски служител, изборния ден да бъде открит едва в 08:30 часа.
Вторият сигнал е получен от член на същата СИК № 152400133 - Магдалена Войкова в 09.29 часа за това, че отново четирима представители на издигнатия от Инициативен комитет Георг Леонидов Спартански за независим кандидат за кмет на Община Плевен със свои действия са пречели на провеждането на изборите.
Държали са се арогантно с комисията, дърпали са избирателния списък и кочана с хартиените бюлетини. Отказвали са да напуснат секцията след многократни покани от страна на членовете на комисията и не са давали възможност на избирателите да упражнят правото си на гласуване по това време на деня.
След като са разбрали, че екип от Общинската избирателна комисия отиват на проверка са напуснали секцията и работата на СИК е продължила.
След двата инцидента и съвещание, ОИК реши:
"Да се уведоми Районна прокуратура-Плевен за резултата на извършените две проверки по сигнали на Председателя и членове на СИК № 152400133, находяща се в град Плевен, "Пиер Кюри" № 2 в МБАЛ "Сърце и мозък" за разпореждане на незабавна проверка на изнесените факти и обстоятелства и в случай, че се установи осъществяване на състава на чл. 167 и следващите от НК, да бъде образувано наказателно производство".
По-рано, Спартански подаде сигнали, че има нередности във въпросната изборна комисия - той обясни как на вратата на секцията имало представен списък със записани 208 лица за гласуване. В списъка фигурират личните данни на лица. От този списък не ставаше ясно кои от лицата са лежащо болни и кои са персонал на лечебното заведение. Също така установих и че списъкът не е заверен, т.е. не е утвърден от ръководителя на лечебното заведение с подпис и печат, обяснява мераклията за градоначалник на Плевен.
В сигнала се посочва, че „тъй като констатирах, че в списъка в секцията не беше подписан и в него са включени 208 лица за гласуване, но не е видно дали са лежащо болни, или персонал, подадох сигнал до ИОК – Плевен. Представители на ОИК-Плевен посетиха секцията след 30-40 минути и след толкова в секцията дойде пълномощник на лечебното заведение Мартин Митев, който завери списъка. След тази заверка започна изборния ден в секцията със закъснение, не по моя вина“.
По-нататък в сигнала се казва: „Общоизвестно е, че на изборите за кмет на община Плевен д-р Валентин Христов е кандидат за кмет и към настоящия момент е на ръководна административна позиция в МБАЛ „Сърце и мозък“ гр. Плевен като изпълнителен директор на специализирана кардиологична болница в гр. Плевен.
Това ми дава основание да приема, че е налице контролиран вот на гражданите, дали своя глас в секция № 133, тъй като те се намират в йерархическа зависимост от кандидата на партия ГЕРБ за кмет на община Плевен. За така наречения контролиран вот говорят и резултатите от първия тур за избор на кмет. В същата тази секция от 178 гласоподаватели за кандидата на ГЕРБ – дс-р Валентин Христов са гласували 158 лица, а за мен 1, а останалите гласове за други кандидати“, написа Спартански.