Киър Стармър обяви, че подава оставка
Британският премиер Киър Стармър подаде оставка. Той обяви и че се отказва от лидерството на Лейбъристката партия. Стармър излезе да говори на Даунинг стрийт малко след 9:30 местно време (11:30 българско).
Новината не е неочаквана, тъй като през последните няколко дни британските медии спекулираха с оставката му. Натискът върху Стармър се засили рязко в петък, след като неговият политически съперник Анди Бърнам спечели място в британския парламент, което му позволи официално да оспори лидерството в Лейбъристката партия.
В неделя американският президент Доналд Тръмп дори обяви оставката на Стармър преди самия него.
"Идването ми на Даунинг стрийт преди две години беше най-гордия момент в живота ми", заяви британският премиер в началото на изявлението си. Стармър каза, че е влязъл в политиката заради шанса да промени живота към по-добро на милиони хора. След това той обяви, че напуска поста, както и този на лидер на партията.
"След като напускам най-сериозната работа в страната, ще се отдам на най-важната. Тази да бъда най-добрия съпруг на моята фантастична съпруга Вик, която ми беше опора в добрите и в лошите времена. Както и да бъда най-добрия баща на моите красиви деца, които са радост и гордост за мен", каза вече бившият премиер.
Накрая на краткото си изявление Стармър прегърна съпругата си и двамата влязоха обратно в сградата на Даунинг стрийт 10.