Китайската сонда на Луната приключи мисията си

Това е първият подобен опит от мисия "Луна 24" на СССР през 1976 г.

Свят
11:54 - 03 Декември 2020
2225
Китайската сонда на Луната приключи мисията си

Китайска космическа сонда, изпратена на непроучван район на Луната за събиране на материал, завърши мисията си и се подготвя да достави първите лунни проби на Земята от четири десетилетия. Това обявиха от Китайската национална космическа администрация, цитирани от АФП.

Китай налива милиарди в космическата си програма с надежда да създаде космическа станция до 2022 г. и евентуално изпращане на хора на Луната.

Корабът Chang'e 5 кацна на небесното тяло във вторник и сега завърши събирането на лунни камъни и почва, отбелязват от администрацията.

От научния журнал "Природа" съобщават, че целта на мисията е събиране на 2 килограма материал от района Монс Рюмкер, вулканичен комплекс в северната част на Oceanus Procellarum (Океана на бурите).

Учените се надяват пробите да им помогнат да разберат повече за произхода на Луната, формирането и вулканичната активност на повърхността.

Държавната медия на азиатската страна съобщи тази седмица, че корабът се подготвя за "48 часови" задачи на лунната повърхност.

Ако мисията завърши успешно, Китай ще бъде едва третата страна, която събира проби от Луната след САЩ и СССР през 60-те и 70-те г. на миналия век.

Това е първият подобен опит от мисия "Луна 24" на СССР през 1976 г.

От китайската космическа агенция обявиха, че Chang'e-5 е завършил събирането на проби и успешно ги е поставил в специален контейнер в сряда вечерта. Всичко върви по план.

Според НАСА корабът ще кацне в китайския регион Вътрешна Монголия в началото на този месец.

Корабът Chang'e 5 с маса 8,2 тона бе изстрелян от Южен Китай на 24 ноември.

За момента това е най-амбициозната мисия на Китай на Луната и тя е продължение на Chang'e 4 от миналата година, когато за първи път бе приземен космически кораб на далечната страна на Луната.