Кого ще избере за служебен премиер Радев от "Домовата книга"?
Шефът на НС Росен Желязков и банкер №1 Димитър Радев са топ опциите
Ако не се случи нещо екстремно в последния момент и ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС все пак направят компромис, предстоят вече добре познатите процедури по връчване на мандат на втората политическа сила – ПП-ДБ. Мария Габриел вече подаде заявление в Народното събрание, че няма да участва в парламентарна процедура по избор на премиер, нито ще предлага структура и състав на Министерски съвет.
Какво предстои при радикалния изход – предсрочни парламентарни избори.
След като президентът Румен Радев връчи следващия мандат, „Промяната” има една седмица, за да изпълни мандата със състав на кабинет или да се откажат от него. Дотук ГЕРБ-СДС бяха категорични, че няма да подкрепят кабинет с втория мандат. Това заявиха и от ДПС.
Ако ПП-ДБ не успеят с правителство, третият вариант е избор на президента. Държавният глава трябва да избере третата политическа сила, на която да даде опцията за съставяне на правителство. Дали ще се стигне дотам, не е ясно, но ДПС вече предупредиха, че ако те получат мандат, ще го върнат на президента.
При трети неизпълнен мандат, президентът издава указ за насрочване на предсрочни избори, които по закон трябва да се проведат не по-късно от два месеца след приключване на процедурата по раздаването на мандатите.
Поправките в Конституцията обаче правят ситуацията с неизпълнените мандати доста по-сложна от предишните процедури. Според измененията, при неизпълнен трети мандат, парламентът не се разпуска и продължава да работи.
Държавният глава пък трябва да избира служебен премиер между председателя на Народното събрание, председателя на Сметната палата и заместниците му, управителя и подуправителите на БНБ, омбудсмана или заместниците му.
Мнозина вече нарочиха за следващ служебен премиер Росен Желязков, но той отвърна на хипотезите, че не би приел подобен вариант.
Следващ възможен вариант е председателят на Сметната палата е Димитър Главчев, който е бивш парламентарен шеф. Заместниците на Главчев са Горица Грънчарова – Кожарева и Тошко Тодоров.
Мнозина залагат на маститата фигура на Димитър Радев, който е управител на БНБ и е избран от 43-тото Народно събрание за шестгодишен мандат, считано от 15 юли 2015 г.
Той бе издигнат от парламентарните групи на ГЕРБ и Реформаторския блок. Радев беше преизбран за своя втори шестгодишен мандат като гуверньор от 49-ото Народно събрание.
Промените в Конституцията посочват омбудсмана като вариант за Радев. Това е Диана Ковачева, през януари обаче тя беше избрана от Парламентарната асамблея на Съвета на Европа за български съдия в Европейския съд по правата на човека и няма как да съвмести и новата опция.
Ето и какво каза самият Радев преди около месец на въпрос какво ще направи при новите правила, ако се стигне до предсрочни избори и избор на служебен премиер. Президентът атакува промените в Конституцията пред КС.
„Отварям Конституцията, чета възможностите и карам по ред, по домовата книга. Тук идва въпросът за отговорността кой носи отговорност, това е големият въпрос. Едно сериозно управление иска да е ясно кой носи тази отговорност. В момента не е ясно, защото аз трябва да си харесам някой от хората, от тази стеснена опция, той трябва да избере министри от някъде, ще видим как. Аз няма да съм този, който посочва министрите, но трябва с моя подпис под мой указ, формално и юридически да нося отговорност. Виждате ли, то вече няма отговорност. Всичко е така размито, че да няма отговорност", отбеляза Радев.