Кой е виновен театрите да останат без пари?
Министър Мариан Бачев покани на спешна среща представители на арт гилдията, след като стана ясно, че културата отново е пред финансов колапс
Кой трябва да поеме отговорността за поредното унижение на театралните творци и за това, че театрите останаха без пари и нямат възможност нормално да продължат своята дейност? Този въпрос все повече добива смисъл, след като и от Съюза на артистите, и от редица театрални организации алармираха държавните институции за финансовия колапс, пред който е изправен секторът на сценичните изкуства и въобще целият културен сектор.
В края на миналата година Министерство на културата не одобри наредените плащания на институтите, въпреки че те разполагаха със средства за тях в собствените си бюджети. Така поетите и неизпълнени ангажименти бяха прехвърлени в 2025 г., обясниха от Съюза на артистите и от ръководствата на редица театри и организации, свързани със сценичните изкуства.
Те допълниха, че в началото на януари 2025 г., Министерството на културата неправомерно и със задна дата отряза голяма част от дължимата за 2024 г. субсидия на театрите и музикалните институти. Това формира изкривена и невярна финансова картина за състоянието на всеки от тях. В резултат, сектор сценични изкуства е изправен пред невъзможността да функционира, тъй като и сега базовите разплащания, свързани с дейността му, не биват одобрявани.
В това число влизат командировъчни на служители, материална част за предстоящи премиери, печат на плакати, хонорари за авторско право, аварийни ремонти и други разходи по издръжката. Много от институтите имат правоотношения по договори, включително по Закона за обществените поръчки, по които вече текат неустойки за просрочия. Не се изплащат наемите на тези, които нямат собствени сгради и ползват нает сграден фонд.
За да функционира, сектор сценични изкуства има нужда от компенсаторен механизъм за покриване на ангажиментите, породени от неодобрените декември 2024 г. плащания, от нови, съобразени със законовите изисквания преизчисления на дължимата субсидия за последното тримесечие за 2024 г., както и от бюджети за 2025 г., съобразени с реалната обстановка.
„Секторът понесе безропотно всички имиджови, административни и финансови удари през изтеклата година. Работата му беше затруднена от текущите разследвания и проверки. Въпреки това остана верен на мисията си и продължава да осигурява достъп до изкуство и да увеличава публиките си и приходите на държавата! Вярваме, че Културата трябва да бъде превърната в национален приоритет!“,
заявиха в съвместно писмо до премиера Росен Желязков, председателя на парламента Наталия Киселова, министъра на културата Мариан Бачев и шефа на Комисията по култура и медии в Народното събрание Тошко Йорданов шефове на културни организации.
Сред тях са Петър Влайков - председател на Асоциацията на куклените театри УНИМА-България и директор на Държавен куклен театър - Пловдив, Стелиян Николов - председател на Асоциацията на работодателите в театралната област, проф. Момчил Георгиев - председател на Българската асоциация на работодателите в областта на културата, Христо Мутафчиев - председател на Съюза на артистите в България, Борис Начев - председател на Независима синдикална федерация "Култура" и Росен Белов - член на НСФ "Култура".
Прави чест на министър Мариан Бачев, че ден след като писмото беше изпратено, той покани на среща в Министерство на културата представители на театралната общност в сряда, 5 февруари, от 16,30 часа.
"С встъпването ми в длъжност като министър на културата приех изключително присърце всички проблеми в сферата на изкуствата и на културата, натрупани в годините, включително финансовите затруднения, на които всички ние бяхме подложени заедно и търпяхме като резултат от политическата криза и управлението на държавата от служебни правителства.
В своята работа винаги съм се стремял да бъда диалогичен и коректен – така е сега, така ще бъде и занапред. Живея с Вашите проблеми и болки, познавам ги добре. Но за да постигнем успех в решаването на проблемите, трябва да бъдем единни и всички заедно да гледаме в една посока; трябва заедно да работим за съхраняването на българските изкуство и култура, на българския дух", написа Бачев в поканата си до колегите си за среща.
Още в първия си ден като министър Бачев разпореди да бъдат изплатени суми в сектора на сценичните изкуства, за читалищата и библиотеките.