Кои са най-добрите хотели у нас?

Връчиха престижните Български туристически награди

Нещо за четене
13:50 - 24 Януари 2020
13699
Кои са най-добрите хотели у нас?

Българските туристически награди определиха най-добрите хотели на годината в страната. Организатор на събитието е единственото професионално издание в бранша – списание "Гранд хотели", а отличията се връчват на база гласуването на експерти от България, САЩ, Швейцария.

Сред крайбрежните победител е "РИУ Палас" – първия хотел само за възрастни у нас, който спечели в подреждането на международното жури (на снимката в заглавието на текста). 5-звездният хотел в Слънчев бряг триумфира пред толкова популярния бутиков "Вила Чинка" и превръщащия в туристическо едно досега девствено за бранша място - хотел "Тюленово".

Най-добрият градски хотел е реновираният "София хотел Балкан", който се наложи пред чисто новия "ДАС Марина" в Бургас и "Дъ Стей" в Пловдив – още един от най-амбициозните проекти в бранша през последната година.

Фоайето на обновения "София хотел Балкан", популярен като някогашния "Шератон"

В категорията "Зелен/Медикал хотел" "Стримон Гардън" спечели заради факта, че петзвездният комплекс превръща град като Кюстендил в курорт, пред реновирания след 35 години служба "Интерхотел Сандански" и новия "103 градуса" в Сапарева баня. За първи път у нас има категория "Концептуален хотел", като отличието отива при "Севтополис" в Павел баня, където всичко е подчинено на стила на Долината на тракийските царе.

"Севтополис" в Павел Баня е най-добрия концептуален хотел за 2019 г.

За хотелиер на годината бе обявена Елза Радкова – изпълнителен директор на "Дюни", която успя да задържи най-високото ниво на ол-инклузив в България, въпреки тазгодишните удари на международната конюктура с фалита на "Томас Кук". За туристическа агенция на годината бе обявена "Елит Травел Интернешънъл".

В специалната категория за българска дестинация на годината наградата получи София, която отбелязва ръст от 141% на нощувките и 132% на реалните туристи в категоризираните места за настаняване през последното десетилетие на устойчив ръст, изпреварващ значително положителният резултат на страната. На притока на туристи в столицата се дължи балансът в българския туризъм, който през 2019 г. отбеляза сериозни спадове на посещенията в традиционните морски и ски курорти.

Кметът на София Йорданка Фандъкова пое пред бизнеса ангажимента за развитие на конгресния туризъм в милионния град, в който само през 2020 г. предстои откриването на цели 5 гранд хотела с категории 4 и 5 звезди и с общо над 3000 легла. В рамките на дискусията, в която се включи и вицепремиерът по икономическата политика Марияна Николова, бяха поставени и актуалните проблеми на бранша, произтичащи от прословутата Наредба 18 на НАП. Тя нанася сериозен удар и по потребителите, и по хотелиерите и ресторантьорите и заплашва изключването на страната от световните резервационни системи. Министерството на туризма не изпрати свой представител на церемонията, което е доста странно.

Напомняме, че идната седмица предстоят протести на хотелиерите и ресторантьорите във връзка със спорната Наредба.