Кой ще наследи папа Франциск?

Петима са фаворитите за Светия престол

Общество
15:00 - 21 Април 2025
4637
Кой ще наследи папа Франциск?

Духовният пастир на над 1,3 милиарда католици по света почина днес. Официално съобщение на Ватикана оповести, че 88-годишният папа Франциск се е завърнал в дома на Отца. Той беше приет в болница "Джемели" в Рим на 14 февруари с бронхит, който прерасна в двустранна пневмония.

Въпреки че преди месец беше изписан, неговото завръщане пред обществеността в началото на април показа, че състоянието му е незавидно.

Здравните проблеми на Франциск отвориха въпроса кой ще оглави Римокатолическата църква преди днешната новина за кончината на 266-ия папа.

Още през февруари британското издание "Индипендънт" посочи кои са кардиналите, които са предложени да наследят духовното лидерство. Статията на журналиста Брайони Гуч се позовава на издадената през 2020 г. книга на Едуард Пентин "Следващият папа: Водещите кандидати кардинали".

След смъртта на папа или в редки случаи на оставка, като тази на Бенедикт XVI през 2013 г., Ватиканът свиква папски конклав, в който Колегията на кардиналите се събира, за да избере следващия глава на Църквата. Правилата на конклава гласят, че има 138 избиратели от 252 кардинали. Само тези под 80-годишна възраст могат да участват в тайното гласуване в Сикстинската капела.

Четири кръга на гласуване ще се провеждат всеки ден, докато кандидат не получи голямо мнозинство от две трети от гласовете, в процес, който обикновено продължава от 15 до 20 дни.

 Петима са кардиналите, чиито имена неофициално оглавяват списъка за нов духовен пастир на над 1,3 милиарда католици по света.

Кардинал Пиетро Паролин

Като държавен секретар на Ватикана от 2013 г., 70-годишният Паролин, от Венето, е най-високопоставеният кардинал в избирателния конклав. Вместо да се придържа към "леви" или "десни" политически наклонности, Паролин отдавна се смята за разумна и умерена фигура в Църквата.

Съвсем наскоро той даде интервю за италианския вестник L"Eco di Bergamo, в което коментира редица геополитически въпроси.

"Всеки може да допринесе за мира, но решенията никога не трябва да се търсят чрез едностранни налагания, които рискуват да стъпчат правата на цели народи, в противен случай никога няма да има справедлив и траен мир.", заяви в интервюто кардинал Паролин.

Кардинал Петер Ердьо

Като бивш президент на Съвета на епископските конференции на Европа, кардинал Ердьо, примас на Унгария и архиепископ на Естергом-Будапеща, е известен с това, че е отдаден на Дева Мария, което означава, че посвещава практиките си на Мария, майката на Исус.

72-годишният унгарец е известен като по-консервативен глас в църквата, като се е противопоставял на практиката разведени или повторно женени католици да получават Свето Причастие поради вярата си в неразривността на брака.

Той също така е сравнявал акта на приемане на бежанци с трафик на хора. Петер Ердьо бе въздигнат в кардиналски сан през 2003 г. от папа Йоан Павел II.

Кардинал Луис Антонио Тагле

Той е седмият филипинец, станал кардинал, но 67-годишният Тагле може да се превърне в първия азиатски папа. Филипинският прелат на Католическата зърква понастоящем е префект на Конгрегацията за Евангелизацията на народите, след като беше въздигнат в кардиналски сан от папа Бенедикт XVI.

Тагле обикновено е показвал по-леви политически възгледи, подобно на папа Франциск, след като е критикувал отношението и езика на църквата към гей хората, неомъжените майки и разведените или повторно женените католици.

През 2015 година филипинският прелат заяви: "Суровите думи, които бяха използвани в миналото за обозначаване на гейове и разведени и разделени хора, неомъжени майки и т.н., в миналото бяха доста тежки. Много хора, които принадлежаха към тези групи, бяха заклеймени и това доведе до тяхната изолация от по-широкото общество."

Кардинал Матео Дзупи

Считан за фаворит на папа Франциск, кардинал Дзупи е президент на Епископската конференция на Италия от май 2022 г.

69-годишният архиепископ на Болоня бе издигнат в сан кардинал от папа Франциск през 2019 г. и оттогава е изпращан на редица световни пътувания. Той беше на мирна мисия в Украйна, където се срещна с президента Володимир Зеленски. Пътува и до Москва, но не се видя с руския държавен глава Владимир Путин. Отиде и в Съединените щати, за да се срещне с тогавашния президент Джо Байдън.

Преди да стане кардинал, Дзупи споделя по-позитивните си възгледи за ЛГБТК общността. Той написа и есе в книгата на Джеймс Мартин от 2018 г., "Изграждане на мост, Un ponte da costruire", в което заявява, че е "полезно за насърчаване на диалога, както и взаимното познание и разбиране" за нов пасторален подход с "нашите ЛГБТ братя и сестри".

Кардинал Реймънд Лео Бърк

Считан от критиците за откровен традиционалист, кардинал Бърк е роден в американския щат Уисконсин през 1948 година. Той бе въздигнат в кардиналски сан от папа Бенедикт XVI през 2010 г.

Бърк публично се сблъска с по-либералните философии на папа Франциск, особено по отношение на готовността му да позволи на разведени и повторно женени двойки да получават Евхаристията. Той също така нарече новия език на църквата около изкуствената контрацепция, гражданските бракове и гей хората "неприемлив".

Американският кардинал е категоричен, че католически политици, които подкрепят правото на аборт, като бившия американски президент Джо Байдън, не трябва да получават Евхаристията.