Комисията за ценни книжа заведе дело срещу Мъск за "Туитър"

Причината е, че е натрупал дял, който му позволява да купи акции на изкуствено ниски цени

Новини
08:24 - 15 Януари 2025
776
Комисията за ценни книжа заведе дело срещу Мъск за "Туитър"

Комисията за ценните книжа и борсите (КЦКБ) е завела дело срещу Илон Мъск, като причината е, че Мъск натрупал дял в социалната мрежа Twitter - сега Х, което му позволява да купува акции на "изкуствено ниски цени", предаде BBC.

По този начин Мъск е спестил 150 милиона долара в резултат на покупки на акции. Според правилата на КЦКБ инвеститорите, чиито дялови участия надхвърлят 5%, имат 10 дни, за да докладват, че са преминали този праг. Мъск е направил това 21 дни след покупката. Мъск купи Twitter за 44 милиарда долара през октомври 2022 г.

В жалбата на Комисията се посочва, че "нарушението на Мъск доведе до значителна икономическа вреда за инвеститорите". Тя е подадена до федерален съд във Вашингтон на 14 януари. Освен това в жалбата се иска Мъск да се откаже от "несправедливите" печалби и да плати глоба.

В публикация в социалните медии Мъск нарече КЦКБ "напълно разбита организация". Той също така обвини регулатора, че си губи времето, когато "има толкова много действителни престъпления, които остават ненаказани".

В писмо на адвоката на Илон Мъск - Алекс Спиро, което е изпратено до редакцията на BBC, се посочва, че делото е "измама" и "кампания на тормоз" срещу неговия клиент.

Цената на акциите на Twitter се повиши с повече от 27%, след като Мъск направи публично закупуване им на 4 април 2022 г., твърди още КЦКБ в жалбата си. 

Ръководителят на КЦКБ Гари Генслър обяви през ноември, че ще подаде оставка от ролята си, когато Доналд Тръмп се върне в Белия дом на 20 януари. Това стана, след като Тръмп каза, че планира да уволни Генслер в "първия ден" на новата си администрация.

Под ръководството на Генслер КЦКБ влезе в конфликт с Мъск, който е близък съюзник на новоизбрания президент. Но Мъск имаше сблъсъци с Комисията много преди Генслер да поеме поста.

През 2018 г. регулаторът обвини Мъск в измама на инвеститори, като твърдеше, че има "осигурено финансиране", за да направи Tesla частна компания.

По-късно той уреди обвиненията, като се оттегли като председател на борда на фирмата и се съгласи да приеме ограничения за това, което може да пише в компанията в социалните мрежи.