КРАЙ: Лена се връща в кантората

Бориславова, Божанков и Лорер приключиха с кариерата в парламента

Политика
13:00 - 21 Януари 2026
3555
КРАЙ: Лена се връща в кантората

Пълна трансформация на листите на Продължаваме промяната е предприел лидерът на партията Асен Василев в пълна подкрепа от акад. Николай Денков и останалите ключови лица от нея за предстоящите парламентарни избори. Както Lupa.bg първа писа, нито Лена Бориславова, нито Явор Божанков, нито Даниел Лорер ще намерят място в списъците с кандидат-депутати на ПП. Това означава, че Божанков и бившата говорителка на кабинета на Кирил Петков се връщат към юридическата си дейност след разпускането на 51-ото НС, освен ако Божанков отново не предприеме ренегатски ход и не се присламчи към друга политическа формация. А новината потвърди тази сутрин лично експремиерът акад. Николай Денков. 

Е, за бизнесмена Лорер остава вероятно отново да стане член на Управителния съвет на Организацията на евреите в България "Шалом", която напусна през 2021 г. Интересната подробност е, че съпругата на Лорер Виолета бе сочена за дясната ръка на Асен Василев по времето, в което той бе финансов министър, а тя - началник на кабинета му.

Явно към януари 2026-а обаче разривът между него и семейство Лорер е толкова брутален, че нито едната половинка на семейството няма да намери вариант за финансиране повече чрез ПП - нито с депутатска заплата, нито с възнаграждение за висш държавен чиновник. 

Другата двойка в парламента - макар неофициализирана пред закона - на Лена Бориславова и Мирослав Иванов, също видимо се разделя с политиката поне за един сезон в лицето на бъдещия 52-и състав на парламента. И двамата прависти ще се заемат с корпоративните и гражданските дела.

А на тяхно място, засега поне в стола на Лена, видимо ще застанат лица от т.нар. гражданска квота. Вече се говори, че Асен Василев ще лансира редица лица от протестите, блеснали на площада сред бурно развиващата се младежка организация на "Промяната". 

Източници на Lupa.bg твърдят, че той се кани да предприеме и подбор на кадри от чужбина на възраст под 35, за да ги офертира да се включат в листите, а след това евентуално и за бъдеща нова коалиция в зависимост от хода на вота в края на март или април. Същата задача - да стане скаут за нови попълнения на "Промяната", той дал и на Денков - но в академичните среди и сред престижните учебни заведения у нас.