Критична ситуация в Судан, милиони гладуват

Общество
11:27 - 01 Май 2023
1628
Критична ситуация в Судан, милиони гладуват

Хуманитарната ситуация в Судан приближава критична точка, обяви координаторът на ООН за действия при извънредни ситуации Мартин Грифитс.

Той бе изпратен в региона от генералният секретар на ООН Антониу Гутериш, който обяви, че "мащабът и скоростта, с които се развиват събитията в Судан, са безпрецедентни".

"Пътувам към региона, за да разгледам как можем да предоставим незабавна помощ на милионите хора, чийто живот се е преобърнал за една нощ", посочи Грифитс.

По думите му масовото разграбване на хуманитарни офиси и складове е "изчерпало повечето запаси". "Търсим бързи начини да доставим и раздадем още помощи", добави заместник-генералният секретар. Според него "очевидното решение" на тези проблеми е "да се спрат боевете".

В Судан семействата се борят за достъп до вода, храна, гориво и други основни ресурси, а някои хора не могат да пътуват поради високите транспортни разходи, подчерта ръководителят на службата на ООН по хуманитарните въпроси. Спешните здравни услуги са "силно ограничени, което увеличава риска от смъртни случаи", дори такива, които биха могли да бъдат предотвратени, добави той и отбеляза, че пет контейнера със спешна помощ са пристигнали в североизточния град Порт Судан.

 25 от евакуираните българи от Судан вече са в България

Междувременно се разбра, че 25 от евакуираните от Судан български граждани са на територията на България.

Евакуираните от Судан български граждани са общо 39 души, а от тях 14 души се намират на територията на Египет, , съобщиха от МВнР пред БТА.

Първите евакуирани българи пристигнаха на 26 април на летище София с полет от Берлин.

В Судан най-малко 512 души са били убити и близо 4200 - ранени, в резултат на боевете от 15 април насам, според суданското Министерство на здравеопазването. Кризата принуждава все повече хора да напуснат Судан.

Около 14 000 судански граждани вече са влезли в Египет, съобщиха официални лица в Кайро, а ООН съобщи, че около 20 000 вече са достигнали Чад. Храната, водата и горивото сега са скъпи и не достигат в Хартум, а само 16 процента от здравните заведения все още функционират, съобщи Световната здравна организация.