КС на Румъния решава догодина дали да отмени президентските избори
В страната започна повторното преброяване на гласовете от първия тур
Конституционният съд на Румъния отложи за 2-ри декември решението дали да анулира резултата от първия тур на президентските избори. В страната започна повторното преброяване на гласовете от първия тур.
Съдът отложи за 2-ри декември - деня след парламентарните избори в страната, разглеждането на жалбата с искане за анулиране на първия тур на президентския вот, подадена от евродепутата Кристиян Терхеш от Румънската национално-консервативна партия, който бе сред кандидатите за държавен глава и се класира на 9-о място. Той твърди, че представители на десноцентристкия "Съюз за спасение на Румъния" са извършили злоупотреби в подкрепа на своята кандидатка Елена Ласкони, която се класира втора и ще участва в балотажа на 8 декември срещу независимия кандидат Калин Джорджеску, изненадващо спечелил първия кръг на вота, разчитайки основно на кампания чрез споделяне на видеа в TikTok. Разликата между Ласкони и Чолаку е едва 2 740 гласа. Победата на Джорджеску на втория тур би обърнала политиката на Румъния и може да подкопае нейната прозападна позиция.
Тази сутрин започна повторно преброяване над 9,4 милиона гласове, подадени на първия тур, по искане на Конституционния съд. Председателят на Постоянния изборен орган Тони Гребла изрази надежда преброяването да бъде завършено в рамките на деня, но може да има закъснения в големите окръзи и в отдалечените зони в чужбина.
Румънските власти заявиха, че разполагат с доказателства за намеса в кампанията от страна на "враждебни външни сили". Върховният съвет за национална отбрана на Румъния обяви вчера, че страната е станала приоритет за враждебните действия на държавни и недържавни фактори, по-специално Руската федерация като от тяхна страна има нарастващ интерес към оказване на влияние върху обществения дневен ред в румънското общество".
Москва отхвърли обвиненията на румънските власти за намеса във вота:
"Руската страна не се е намесвала в изборните процеси в Румъния. По принцип нямаме навика да се намесваме в избори в други държави, в частност в Румъния, нямаме намерение да го правим и сега. Всякакви обвинения в това отношение са абсолютно безпочвени, необосновани и по-скоро са начин да се подражава на основната тенденция, която съществува в колективния Запад в това отношение - каквото и да се случи, първо трябва да бъде обвинена Русия", каза говорителят на Кремъл Дмитрий Песков пред агенция ТАСС.
Платформата TikTok вече заяви, че не е открила през последните седмици доказателства за "операция на скрито влияние" във връзка с президентските избори в Румъния, нито доказателства за външна намеса.