КС реши: Не сме в "Съвета за мир" на Тръмп
Конституционният съд обяви за противоконституционно решението, с което Народното събрание задължи Министерски съвет да внесе законопроект за ратифициране на присъединяването на България като държава основателка към Устава на "Съвета за мир" - международната инициатива на президента на САЩ Доналд Тръмп.
Решението е постановено по конституционно дело №7/2026 г., образувано по искане на Министерския съвет. Докладчик е съдия Галина Тонева. КС припомня, че съобразно принципа за разделение на властите
парламентът не може чрез свои решения да навлиза в компетентността на други държавни органи, нито да се намесва неограничено във всяка сфера на държавното управление.
"Конституционният съд не се отклонява от тази принципна позиция и в производството по дело №7/2026 г. и посочва, че с оспореното решение Народното събрание излиза извън пределите на собствената си компетентност, като възлага на Министерския съвет и на министъра на външните работи да изпълнят дейности и да приемат актове, които не произтичат от Конституцията и Закона за международните договори на Република България", се посочва в решението.
Конституционните съдии посочват, че парламентът осъществява недопустима от гледна точка на Основния закон намеса в правомощията на Министерския съвет.
"Правомощието на законодателя да ратифицира международни договори не го овластява чрез своите решения да задължава Министерския съвет да внесе законопроект за ратификация", пишат те в мотивите си.