Купуваме ракети от САЩ за 620 млн. долара

Топ
12:24 - 22 Юли 2025
1006
Купуваме ракети от САЩ за 620 млн. долара

Държавният департамент одобри евентуалната продажба на въоръжение на България на 620 милиона долара. Агенцията за сътрудничество в областта на отбраната и сигурността (DSCA) е уведомила Конгреса за възможната сделка.

Българското правителство е поискало да закупи система за брегова отбрана с ракети за морски удар (NSM CDS), включваща три многофункционални системи за разпространение на информация Link-16 – съвместни тактически радиосистеми (MIDS-JTRS) и следните артикули:

Тактически ракети за морски удар (NSM); инертни NSM за обработка; телеметрични NSM; оперативни, инертни NSM; мобилни центрове за управление на огъня със свързано комуникационно оборудване; мобилни ракетни пускови установки със свързано комуникационно оборудване; транспортни превозни средства за NSM; приемник за глобална позиционна система NavStrike-M; конзоли за обучение на оператори; Simple Key Loaders (SKL); и свързана поддръжка, включваща, но не ограничаваща се до технически публикации, документация за обучение, пакети с технически данни, оборудване за поддръжка, резервни части за софтуерна поддръжка, обучение, симулатори за обучение, услуги по интеграция и техническа помощ от правителството на САЩ и производителя на оригиналното оборудване; и други свързани елементи на логистична и програмна поддръжка.

Общата стойност на въоръжението се оценява на около 620 милиона долара. 

Потенциалната продажба ще подкрепи външната политика и целите за национална сигурност на Съединените щати. Тя ще спомогне за подобряване на сигурността на съюзник от НАТО, който е важна сила за политическата и икономическата стабилност в Европа. Сделката би подобрила способността на България да отговори на настоящи и бъдещи заплахи, като предостави надеждна сила, способна да възпира противници и да участва в операции на НАТО.

Предложената продажба ще подкрепи целта ѝ за подобряване на националната и териториалната отбрана, както и оперативната съвместимост със силите на САЩ и НАТО. България няма да има затруднения да интегрира това оборудване и услуги в своите въоръжени сили.

Основният изпълнител на сделката ще бъде Kongsberg Defence and Aerospace AS, със седалище в Конгсберг, Норвегия. Към настоящия момент правителството на САЩ не е запознато с никакви предложени споразумения за компенсации във връзка с тази потенциална продажба. Всяко споразумение за компенсации ще бъде определено в преговори между купувача и изпълнителя.

Изпълнението на тази предложена продажба ще изисква временното командироване на три до пет представители на правителството на САЩ и на изпълнителя в България за срок до пет години.