Квоти срещу свръхпосещения: Наше село показа червен картон на туристите
Петричкото Долене допуска само по 400 души на ден, и то след резервация

Петричкото село Долене е първото в България, което въведе квоти срещу свръхтуризма. Те ще бъдат на дневен принцип, като ще се допускат максимум 400 души дневно, обяви Борислава Липийска, представител на етно селището.
За целта ще се изисква предварителна резервация за посещение на мястото, която ще става през сайта, Фейсбук или Инстаграм. Такива мерки въведоха редица туристически дестинации вече в Европа и по света, заради невижданата инвазия на мераклии да видят, пипнат и опитат.
"Напоследък драстично се увеличи потокът от туристи и достига до 2000 човека на ден. Това е огромно струпване на хора за едно малко село. Затова решихме да въведем квота, за да му запазим автентичния вид", каза Липийска.
"При толкова много туристи се губи изживяването, а ние искаме гостите ни да усещат спокойствието, красотата на земята, планината и цветята и да може екскурзоводите да обърнат внимание на всички", коментира още тя пред "Травел нюз".
В момента в селището подготвят засаждането на 80 000 цветя, които да го красят. В него работят 30 човека персонал и екскурзоводи, които са основно млади хора. Етно селището се простира на площ от 120 декара.
Цената за посещение на галериите е 8 лв., в които влизат Галерия на цветята, Галерия на билките, в които се правят терапии с цветя и се дегустира чай. Отделно има къщички за опитване на месни и млечни продукти, които са производство от селото. Също така разполага с ресторант - гостилница, и кафене. В него няма хотели и къщи за гости, за да не се унищожи красотата му. Туристите могат да отсядат в района на Петрич и околните села.
В околностите на Долене има останки от антични и средновековни поселения. Селото се споменава в османски данъчни регистри от 1570 и 1665 година. Според първия регистър в селото живеят 2 мюсюлмански и 12 християнски домакинства. През периода XVI - XIX век в него се провежда прочутият Долянски панаир - един от най-големите панаири в европейските предели на Османската империя.
През 1858 година в Долене е построено училище. Учениците са били около 30 и са се обучавали до четвърто отделение, което днес отговаря на гимназиално образование.
В началото на 19-ти век е изградена и черквата "Св. Богородица". В средата на 18-ти век в селото са живеели стотици жители, днес по списък те са едва 7 човека. Старите къщи са почти напълно разрушени, а живота в селото сякаш е спрял.
Освен реставрация на старите къщи, екипът на Борислава и Стефан Липийски решава да превърне цветята в символ на селото. Основните ключови места за селото, които са напълно реставрирани, са закупени от Стефан Липийски. Останалите цветни алеи и пътеки са общински. Туристите, които посещават мястото, имат достъп до всички зони в селото и отделните тематични къщи.
Село Долене датира от 1570 година и е една културно-образователна туристическа дестинация, която с природата, историята си, малкото останало население и човешкото въображение, взети заедно, ви обгръщат в едно непознато и незабравимо изживяване. Намира се на 20 км от град Петрич в посока Северна Македония и е разположено в южните склонове на планина Огражден.