Легендарният френски мюзикъл „Парижката Света Богородица" гостува в НДК с 9 спектакъла

Българската публика за пръв път ще чуе на живо емблематичната песен "Belle" в оригинал, продукцията идва с 200 тона декори

Култура
17:17 - 07 Януари 2025 (обновена)
16613
Легендарният френски мюзикъл „Парижката Света Богородица" гостува в НДК с 9 спектакъла

Оригиналната френска версия на легендарния мюзикъл "Парижката Света Богородица" - "Notre Dame de Paris", вписан в Книгата на рекордите на Гинес, ще бъде представена на сцената на зала 1 на НДК от 6 до 11 февруари 2025 г. с 9 спектакъла. Това гостуване в София е част от световното турне, посветено на 25-годишнината на мюзикъла, стартирало в Париж през ноември 2023 г.

За първи път българската публика ще има възможността да чуе на живо емблематични песни като "Belle", "Danse mon Esmeralda", "Le temps des cathédrales" и други, изпълнени на френски език, съобщиха организаторите на турнето в София - Spectaculis BG. 

Постановката "Парижката Света Богородица" идва в България точно два месеца, след като символът на Париж - катедралата "Нотр Дам" бе възродена и отново отвори врати пет години след опустошителния пожар през април 2019 г. 

Идеята за възраждането на оригиналната френска версия на мюзикъла бе обявена още през 2016 г., а световната премиера се състоя през есента на същата година в Двореца на конгресите в Париж. Постановката се радва на огромен успех, като 8-седмичната серия от представления беше изцяло разпродадена още месеци преди старта.

Оттогава мюзикълът триумфално обикаля света, като наскоро събра 15 хиляди зрители на стадион в Тирана, Албания, и завладя сцените във Франция, Италия, Швейцария и Югоизточна Азия.

Мюзикълът "Notre Dame de Paris" е създаден от композитора Рикардо Кочанте и либретиста Люк Пламондон по класическия роман на Виктор Юго. Постановката дебютира през 1998 г. в Париж и оттогава е гледана от над 12 милиона души.

Верен на класическата литературна творба мюзикълът разказва емоционално заредената любовна история на гърбавия звънар Квазимодо и неговата непоколебима преданост към красивата циганка Есмералда.

В първия френски вариант на мюзикъла участва знаменитото трио Гару, Даниел Лавоа и Патрик Фиори. Сега във възродената постановка участва само легендарният канадски певец Даниел Лавоа в емблематичната роля на Фроло.


През годините са продадени над 13 милиона копия на албуми и DVD-та, а над 5000 представления са изнесени в 30 държави. Мюзикълът се утвърждава като един от най-големите успехи на френския музикален театър по света. Песента "Belle" става символ на това постижение, като е обявена за песен на ХХ век във Франция и за най-добра песен на десетилетието в Европа и Югоизточна Азия.

Актуализирана версия на мюзикъла е под режисурата и хореографията на Жил Махо, наложил името си по целия свят със своя иновативен сценичен подход.

Сценичните декори на продукцията тежат над 200 тона, пренасяни със 7 огромни ремаркета, и с екип от над 70 души – изпълнители, танцьори, акробати и технически персонал. Очаква се български поп звезди също да присъстват на това грандиозно събитие, което вече е завладяло световните сцени.

Дългоочакваният спектакъл ще заблести на българска сцена с участието на най-добрите артисти и танцьори от цял свят. Албанската звезда Елхайда Дани ще изиграе в София ролята на Есмералда. Анджело Дел Векио, известен с изпълненията си на Квазимодо на английски и италиански, отново влиза в ролята на гърбушкото. 

Повече информация за сегашния актьорски състав на мюзикъла може да видите ТУК

Постановката, написана от Люк Пламондон, композирана от Рикардо Кочанте и режисирана от Жил Махо, пресъздава страстта и сложността на любовта чрез вълнуваща музика и акробатична хореография, изпълнени пред емблематичната френска катедрала. 

Люк Пламондон е един от най-известните френскоговорещи либретисти и текстописци. Неговата страст към музикалния театър се разпалва през 1969 г., когато едно посещение на постановката на Бродуей „Коса“, превръща тази форма на сценично изкуство в истинското призвание за Пламондон. През 1978 г., заедно с френския композитор Мишел Бергер, той създава първия си мюзикъл, “Starmania”, който му носи четири награди Félix. Работата му по пиесата “Sand and the Romantics” е особено значима, тъй като бележи началото на дългогодишно и успешно партньорство между Пламондон и Рикардо Кочанте – един творчески тандем, който през 1998 г. ще завладее сцените на Франция и целия свят с мюзикъла „Парижката Света Богородица“.

В младостта си Рикардо Кочанте развива дълбока страст към операта и класическата музика. Той създава своя собствена група "The Nations" и започва да учи пиано в свободното си време. След няколкогодишни експерименти, Кочанте се заема с първия си солов албум, който записва в Италия през 1972 г. През 1994 г. той издава албума "Greatest Hits", компилация, която отразява повече от две десетилетия от неговото музикално пътуване. На следващата година си сътрудничи с Пламондон в албума"Present Moment". Партньорството им достига своя връх със създаването на мюзикъла по романа на Виктор Юго „Парижката Света Богородица“.

Мултидисциплинарен артист, известен с работата си като актьор, театрален режисьор, професор, хореограф и филмов режисьор, Жил Махо се отличава като един от най-изтъкнатите сценични режисьори в Канада и по света в продължение на четири десетилетия. Неговите иновативни продукции са представяни в над тридесет страни по света. Удостоен с повече от четиридесет престижни награди. През 1996 получава признание за създаването на пиесата „Мъртви души“. През 1995 режисира филма “Skin, Flesh and Bones”, който по-късно му носи  наградата на Международния филмов фестивал в Монреал. За режисурата си на „Парижката Света Богородица“, Махо е удостоен с признание за най-добра сценична продукция както в Канада, така и в Италия.

В Амстердам, където вече е известен като танцьор и фигурист, Мартино Мюлер продължава обучението си като хореограф. Първоначалният му триумф в тази нова роля идва чрез сътрудничество с балета на Карлсруе в Германия. Оттогава Мюлер е създавал хореографии за уважавани институции като балетите на Лионската опера и Берлинската опера, Хърватския национален балет, Щутгартския балет и балетите на Гьотеборг, Базел и Берн, както и Театъра на Люцерн и Израелската опера. „Парижката Света Богородица“ бележи дебютната хореографска работа на Мюлер за мюзикъл, която му носи Канадската театрална награда за най-добра хореография за мюзикъл.