Лекарите от "Света Марина" спасиха живота на дете с мозъчен кръвоизлив

На малкия пациент бе направена операция с високотехнологичното оборудване

Здраве
17:51 - 06 Декември 2021
2997
Лекарите от "Света Марина" спасиха живота на дете с мозъчен кръвоизлив

Животът на 10-годишно дете от Шумен бе спасен благодарение на професионализма и уменията на специалистите в Университетската многопрофилна болница "Света Марина“ във Варна и високотехнологичното оборудване, с което лечебното заведение разполага.

Малкият пациент е насочен по спешност към варненската университетска болница след установен тежък мозъчен кръвоизлив и в увредено общо състояние. Във Варна е извършен ядреномагнитен резонанс за по-детайлно установяване на кръвоизлива. Вследствие на изследването е диагностицирана тежка вродена артериовенозна малформация на жизненоважно място в мозъка.

Събира се мултидисциплинарен екип от интервенционални рентгенолози, детски невролог, педиатър, неврохирург и реаниматори. Поради бързото влошаване на състоянието на детето екипът взима решение да бъде приложено ендоваскуларно лечение. Доц. д-р Георги Тодоров, интервенционален рентгенолог в Клиниката по образна диагностика към УМБАЛ "Света Марина“ – Варна, извършва успешно животоспасяващата интервенция. Благодарение на бързата и адекватна реакция на лекарите и модерната апаратура малкият пациент е спасен и се възстановява успешно.

"Клиничното състояние на детето се влошаваше динамично и се наложи да бъде извършена спешна операция. Установената артериовенозна малформация се намираше в малкия мозък в непосредствена близост до ствола на мозъка, където са разположени центровете за сърдечна дейност и дишане. Приложихме изключително съвременен метод на лечение и детето се възстановява отлично“, обясни доц. д-р Георги Тодоров.

Артериовенозните малформации са състояния, при които патологичните съдови структури са тясно преплетени със здрава мозъчна тъкан и е много трудно да се разбере каква част от мозъка може да пострада по време на интервенция. Съдовите малформации са патологични находки, които са голямо предизвикателство пред медиците, тъй като изискват много усилия, за да бъдат лекувани, без да бъде нанесена вреда на здравата тъкан.

Доц. д-р Чавдар Бъчваров, интервенционален рентгенолог в Клиниката по образна диагностика към варненската университетска болница, пояснява: "Съдовите малформации имат различни възможности за лечение и една от най-атрактивните, които развиваме тук, е високоспециализираното ендоваскуларното лечение.

УМБАЛ "Света Марина“ – Варна разполага със съвременна апаратура от последно поколение и обучени медицински екипи, благодарение на което ние имахме възможност да планираме дейностите си и да извършим успешно операцията. Един екип е силен тогава, когато в него има хора с различни качества и всеки знае какво прави, тогава можем да имаме краен резултат, който да ни удовлетворява, резултат, който се измерва със спасен живот“.

Родителите на 10-годишния пациент изказаха своята огромна признателност към целия екип от специалисти на варненската университетска болница. "Вече сме по-спокойни, страшното е зад гърба ни. Благодарим на всички, които поеха детето от самото начало до сега и се грижиха за него с внимание и отдаденост. Изключително бързата реакция и професионализъм на лекарите в УМБАЛ "Св. Марина“ – Варна спаси живота на сина ни“, сподели Катерина Машева, майка на детето.

Варненските лекари продължават да доказват своя висок професионализъм, въпреки че са изправени пред голямото предизвикателство на тежката пандемична обстановка. Спасените пациенти през годините са много, но да дадеш втори шанс на дете да се радва на детството си се помни винаги. 

УМБАЛ "Света Марина“ е втората по големина болница в България и основна база на МУ-Варна. От 2016 г. на територията й функционира най-големият високотехнологичен мозъчносъдов център за Североизточна България, където се провеждат всички диференцирани методи на лечение на острите мозъчни инсулти – интравенозна тромболиза и ендоваскуларно лечение.

През отделението за лечение на остри инсулти, обособено през 2014 г., месечно преминават над 100 пациенти. Младите лекари имат възможност да получат най-добрата практическа подготовка за провеждане на ендоваскуларно лечение от специалистите в лечебното заведение благодарение на натрупания им клиничен опит през годините.

Варненската университетска болница е център за иновации в областта на медицинските технологии. Тя разполага с последно поколение компютърен томограф, позволяващ високотехнологична образна диагностика, два ядрено магнитни резонанса, три ангиографа, два супермодерни скенера, най-модерните ПЕТ-скенер и СПЕКТ-скенер, три линейни ускорителя, ехографи, ендоскопи, робот за разтваряне на цитостатици, роботизирана хирургия, модерна болнична информационна система, център за транслационна медицина, клетъчна терапия и др. 

Ръководството на лечебното заведение благодари на своите служители за професионализма, отговорността и безрезервната отдаденост на пациентите.