Ливърпул в битката с историята
Ман Юнайтед обаче си остава недостижим. Засега...

Сезон 2024/25 във Висшата лига изглежда все по-близо до финала си, особено за феновете на Ливърпул. Отборът на Арне Слот не просто води в класирането, а го прави с респектираща преднина – цели 13 точки пред Арсенал след изиграни 33 кръга.
"Червените" надвиха Лестър с 1:0 през уикенда и се приближиха на крачка от трофея (само на три точки), а освен това се превърнаха в сериозни претенденти да влязат в историята с един от най-ранните шампионски триумфи в лигата.
Въпросът вече не е дали Ливърпул ще стане шампион, а кога. Тимът няма да успее да повтори историческия си рекорд от 2019/20 г., когато триумфира при цели седем оставащи кръга, но може да изравни постижението на Ман Сити от 2018 г.
Отправяме поглед към шампионите в историята на Висшата лига, завоювали титлата с най-много оставащи мачове до края на кампанията.
Кампанията преди пет години остана в историята не само заради пандемията, която прекъсна сезона за няколко месеца, но и заради безапелационното представяне на Ливърпул. Отборът на Юрген Клоп си осигури титлата седем кръга преди края – най-ранният триумф в историята на Висшата лига до днес.
Феновете на Ливърпул се подготвят за нови празненства
"Червените" завършиха сезона с 99 точки – само една по-малко от рекорда на Ман Сити (100 точки от сезон 2017/18), а спечелената титла беше първа за клуба от 1989/90 г. насам. За Клоп това бе трето отличие от елитен шампионат, след като преди това бе станал шампион на Германия с Борусия Дортмунд през 2011 и 2012 г.
Сезон 2017/18 донесе впечатляващ триумф за Ман Сити, който стана шампион пет мача преди края, след сензационна загуба на Манчестър Юнайтед от Уест Бромич на "Олд Трафорд". Тимът на Пеп Гуардиола събра 100 точки – абсолютен рекорд във Висшата лига – и остави втория Юнайтед на цели 19 пункта зад себе си.
Сити записа 32 победи и отбеляза 106 гола – най-висок резултат в историята на Висшата лига, а отбор в елита не бе вкарвал повече попадения за един сезон от Тотнъм през далечната 1962/63 г. (111 попадения). Доминацията на "гражданите" бе толкова сериозна, че титлата изглеждаше неизбежна още в началото на пролетта.
Ман Юнайтед спечели титлата през сезон 2000/01 също пет кръга преди края на сезона. Това стана факт след загуба на Арсенал от Мидълзбро, като "червените дяволи" грабнаха златото с едва 80 точки. Любопитно е, че само три шампиона са имали по-малко от този актив.
Сър Алекс Фъргюсън беше режисьорът на успехите на Манчестър Юнайтед
Въпреки ниския брой точки, Юнайтед бе коронясан за шампион още на 14 април – най-ранната дата в историята на Висшата лига, на която е определен първенец. Това се дължи отчасти и на слабото представяне на Арсенал, който завърши втори с едва 70 пункта – един от най-ниските показатели за подгласник в историята на първенството.
Дори преди създаването на Висшата лига в началото на 90-те, ранните титли не са били нещо невиждано. Ман Юнайтед печели първенството през 1907/08 пет кръга преди края и преднина от девет точки в епохата, когато победата носеше само два пункта.
Подобно постижение записва и Евертън през сезон 1984/85, когато клубът финишира първи с 13 точки аванс пред Ливърпул и Тотнъм и също си гарантира титлата пет мача преди края на сезона.
Слот може да влезе в историята с гръм и трясък
Оставащите мачове ще покажат дали Слот ще успее да повтори – или дори да подобри – подвизите на Клоп, Гуардиола и сър Алекс Фъргюсън. С 13 точки преднина, Ливърпул има всички основания да гледа смело към върха. Но дали ще го достигне с рекордна скорост – това ще зависи само от играчите на "мърсисайци".
Историята чака. А Ливърпул отново е готов да я напише.