Македонската опозиция призова за дипломация

Лидерът на опозиционния в момента СДСМ в Северна Македония и бивш здравен министър доц. Венко Филипче осъди остро изявлението на българския външен министър Георг Георгиев, нарекъл Христиан Мицковски "северномакедонски"* премиер, като подчерта, че подобни изявления не са в духа на демокрацията и добросъседството. Думите му са цитирани от медиите в Скопие.
"Осъждам изявлението, защото смятам, че то не е в духа на демократичните ценности, не е в духа на цивилизационните ценности, ако щете. Никой политик от България не може да обижда нашите институции. А това изобщо не е в духа на добросъседските отношения, каза Филипче.
Той припомни дългата история на провокации още от 90-те години, включително и случай, при който тогавашният президент Бранко Цървенковски е бил подценен от международни представители. "Пиер Моро му каза: "Не може всяко племе на Балканите да има държава." Но с работа и търпение ние станахме държава, членка на НАТО", подчерта Филипче.
Той допълни, че същата стратегическа дипломация е довела до успехите в преговорите с Гърция и България, включително признаването на македонския език и идентичност в двустранните споразумения и подкрепата от германския Бундестаг през 2023 г.
"Срещали сме се с провокации от България и преди. Те не са се променили. Но ние успяхме — и в договорите с Гърция, и с България — да включим ясен текст за македонския език. Това е дипломация," заяви той.
Филипче призова към отказ от емоционални или конфронтационни реакции и настоя за "сериозна и решителна дипломатическа борба", за да бъде защитен интересът на страната и открити преговорите за пълноправно членство в ЕС. В заключение той предупреди, че оттегляне от вече постигнатите договори би било вредно за държавата и подчерта, че те трябва да служат като основа за надграждане на добросъседските отношения "в духа на Копенхагенските критерии и Европа".
*България формално не е страна по Преспанското споразумение между Гърция и РСМ и не е юридически обвързана с клаузите му, които забраняват производни форми като "северномакедонски премиер". Въпреки това, използването на подобен израз се възприема като дипломатическа провокация и нарушение на духа на добросъседство в Скопие.