Макрон призова Г-7 за горящата Амазонка
Природозащитниците обвиниха правителството на Болсонаро за тежкото положение
Френският президент Еманюел Макрон заяви, че рекордният брой пожари в тропическите гори на Амазонка е "международна криза" и това трябва да е водещо в дневния ред на срещата на върха на Г-7, съобщава БиБиСи.
"Домът ни гори", коментира Макрон, а президентът на Бразилия Жаир Болсонаро отговори, като го обвини, че използва въпроса за "политически дивиденти".
Според бразилския президент, призивите за обсъждане на пожарите на срещата на Г-7, в която Бразилия не участва, предизвикват погрешно настроение към "колониално мислене, което не принадлежи към 21 век".
Амазонка, която е най-голямата тропическа гора в света, е жизненоважна за забавянето на глобалното затопляне. Тя произвежда една пета от кислорода в света и около 20% от прясната вода.
Дом е за около три милиона вида растения и животни и един милион местни хора. Сателитните данни, публикувани от Националния институт за космически изследвания (Инпе), показват увеличение от 85% на пожарите в Бразилия тази година, повечето от които в района на Амазонка.
Природозащитниците обвиниха правителството на Болсонаро за тежкото положение на Амазонка, обяснявайки, че е насърчил дърводобива и земеделските производители да разчистят земята.
Болсонаро предположи, че неправителствени организации (НПО) са започнали пожарите, но призна, че няма доказателства за това твърдение. В коментари в четвъртък той признава, че земеделски стопани могат да бъдат замесени в разпалването на пожари в региона, съобщи "Ройтерс".
Екологичните групи призоваха за протести в градове в Бразилия в петък, за да поискат действия за борба с пожарите.
Макрон, домакин на срещата на върха на Г-7, предупреди, че ситуацията в Амазонка е въпрос от международно значение.
"Нашият дом гори. Буквално. Амазонка - белите дробове, които произвеждат 20% от кислорода на нашата планета - е в пламъци", пише в Туитър Макрон.
"Това е международна криза. Членове на срещата на върха на Г-7, нека да обсъдим тази спешна ситуация", допълва Макрон.
Болсонаро все пак е отворен за диалог относно пожарите, ако се "основава на обективни данни и взаимно уважение".
Оникс Лоренцони, ръководител на щаба на бразилския президент, обвини по-рано европейските страни в преувеличаване на екологичните проблеми в Бразилия, за да се нарушат търговските й интереси.
"В Бразилия има обезлесяване, да, но не е със скоростта и нивото, което казват", обяснява той.
Позицията му е след като Германия и Норвегия, позовавайки се на очевидна липса на ангажимент на Бразилия да се бори с обезлесяването, решиха да удържат повече от 60 милиона долара, средства, предназначени за проекти за устойчивост в бразилските гори.
Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш коментира, че "в разгара на глобалната климатична криза не можем да си позволим повече щети на основен източник на кислород и биоразнообразие. Амазонката трябва да бъде защитена."