Малки болници привличат млади лекари с иновативни методи
5 хиляди лева годишно струва обучението за медицинска сестра
Нов опит за оцеляване на болниците в малките населени места у нас. За да не затворят поради липса на кадри, много от лечебните заведения прилагат иновативен метод за привличане на специалисти още от студентската аула. Те предлагат на обучаващите се медици не само стипендии, които покриват част от разходите им за обучение, но им гарантират и бъдещи работни места, предава НОВА.
Андриана Пешлова е на 28 години от Пазарджик. Тя е първата, която кандидатства за стипендия в местната болница. Учи за медицинска сестра. Студентка е в първи курс в Пловдив. Тъй като преди това е завършила екология и биотехнология, държавата не поема разходите ѝ за второто висше образование. „Аз много пътувам. Това са допълнителни разходи. Всичко е доста скъпо. Таксите са много високи в университета. Най-малко 80% ще си покрия от таксите. Това е много голям стимул”, споделя Андриана, която признава, че медицината не е просто детска мечта за нея, а призвание.
5 хиляди лева. Толкова струва годишното ѝ обучение за сестра. За да плаща образованието си, работи в Отделението по хемодиализа като болногледач. Три пъти в седмицата дава дежурства по 7 часа.
В момента пазарджишката болница изпитва нужда от 19 лекари и 50 медицински сестри. За да попълни недостига, за първи път здравното заведение предлага стипендии на 10 студенти по медицина от различни специалности. „Издържаме шест медицински сестри, един лекарски асистент, един клиничен лаборант, един рентгенов лаборант и една акушерка в дните, когато посещават учебните заведения. Те ще бъдат ангажирани с договор за следващите 4 години, според който след като завършат обучението си, ще останат да работят в нашето лечебно заведение като им подсигурим съответния щат”, споделя изпълнителният директор на МБАЛ-Пазарджик д-р Красимир Темнилов.
Изискването на кандидатите е да не са по-възрастни от 40 години, да имат добър успех и задължително да подпишат обвързващ договор, че след завършването си ще останат на работа в болницата толкова години, колкото са получавали стипендия. „Месечната сума, която те ще получават, е 54% от минималната работна заплата за страната за периода на обучение”, обяснява Димитрина Пищронева от отдел „Човешки ресурси“ към МБАЛ- Пазарджик.