Манолова: Има сигнали за изкуствено поскъпване на тока
„Получили сме различни сигнали по отношение на Българската енергийна борса за скока на цените на тока. Според работодателските организации това в резултат от целенасочени действия. Твърди се, че само за 10 дни от края на юли и началото на август, фирмите са надплатили 53 млн. лв. чрез сметките си за ток”. Това заяви Мая Манолова по време на заседание на парламентарната Комисия по ревизията, съобщава NOVA.
„Има подадени сигнали и публична информация, че става дума за предизвикани изкуствени дефицити, за невключване на мощности, за изкуствено повишаване цената на тока на енергийната борса. В резултат на действията на ТЕЦ „Марица Изток 2", на дружествата, които са от групата на БЕХ, за предлагане на умишлено по-високи цени, които създават по-висок дефицит. Информация от АЕЦ „Козлодуй", подадена до комисията, сочи, че е налице сговор между 4 дружества, търговци на енергийната борса. Те прилагат нелоялни практики - не плащат или натискат падането на предварително сключени договори по сегмента двустранни договори. Има информация и за това, че борсата не е събрала вземане от над 8 млн. лв. от дружество, което в момента е в несъстоятелност, както информация за конфликти на интереси в ръководството на енергийната борса и други данни за плащания във вид на бонуси в самата борса”, каза още Манолова.
По думите й в тази ситуация има два варианта за действие. „Можем да отидем на място в енергийната борса или да изпълним желанието на работодателските организации и да направим обсъждане в Комисията, в присъствието на българския бизнес и при желание - на синдикатите. Заседанието може да бъде на тема скока на цените на електроенергията на борсата през последните седмици”, заяви Манолова.
Според Манолова, ако КЕВР наистина контролираше борсата, тази цена 300 лв. нямаше да се случи. "Данните са за изкуствено създаване на дефицит и предлагане на високи цени, които после не се реализират", каза Манолова и цитира получени в комисията сигнали от АЕЦ "Козлодуй", че четири дружества имат сговор на борсата и прилагат нелоялни практики при сключването на договори. "Борсата не е събрала вземане от над 8 млн. лв. от дружество в несъстоятелност. Има информация за конфликт на интереси в ръководството на енергийната борса и редица раздадени бонуси", каза още тя.
По време на комисията стана ясно още, че енергийни дружества отказвали на НС данни за финансовото си състояние, а само топлофикациите в София и Разград са дали частична информация. Информацията е била поискана от Временната парламентарна комисия за ревизия на управлението на бившите управляващи от ГЕРБ за последните пет години.