Марс е била обитавана планета
Международен екип от учени стига до заключението, че Марс е била обитавана планета, но неизвестна сила е унищожила всички живи организми там, съобщава Space.com. Изследователите анализирали почвени проби от кратера Гейл и стигнали до извода, че на Марс е имало живот в древни времена.
Преди пет години роувърът Curiosity от трето поколение изпраща на Земята проба от глинени минерали, които са много сходни по свойства с глауконитовите глини на нашата планета. Тези сложни водни алумосиликати са често срещани на Земята и се образуват изключително в стабилни екосистеми.
Резултатите от това изследване позволяват на учените в НАСА да предположат, че в продължение на милиони години Марс е бил подходящ за съществуването на биологичен живот. Сега екипът от учени си задава следния въпрос - какво точно е причинило смъртта на целия живот на Червената планета?
Някои учени са склонни да вярват, че животът е възникнал на Марс, а преди милиони години е мигрирал на Земята. Те вярват, че преди милиони години Червената планета е била подложена на чудовищно разрушителна бомбардировка от метеорити. Когато метеоритите започнаи да бомбардират повърхността на Марс, големи фрагменти от планетата се откъснали и полетели в космоса. Някои от тях достигнали Земята. Един от тези метеорити е открит в Антарктида. Учените установяват, че тези фрагменти никога не се нагряват достатъчно, за да унищожат микроорганизмите по тях.
Така през 2020 г. японски учени успяват да установят възрастта на бактериите, открити в марсиански метеорит. Извънземните бактерии са на 4 милиарда години. Изследователите смятат, че именно тогава метеоритът е донесъл извънземна форма на живот на нашата планета и Земята е станала люлка на разнообразен биологичен живот.