Маслодайната роза вече е защитена със закон
Забранява се използването за насаждения на несертифициран посадъчен материал
Министерският съвет одобри на редовното си заседание днес проект на Закон за маслодайната роза. Целта е да се създаде единна национална регламентация за производство и преработка на маслодайна роза, която да гарантира качеството на българското розово масло.
Необходимостта от създаването на закона идва от факта, че до този момент не съществува правна рамка, с която да се регулира производството и преработването на рози.
Земеделските стопани ще отглеждат насаждения само от сертифициран посадъчен материал. Ще се регламентират взаимоотношенията между производители и преработватели, чрез сключването на договори за изкупуване на цвят от маслодайна роза.
Приемането на закона се налага поради настъпилите през последните години процеси на масово създаване на насаждения от маслодайна роза с неясен и разнороден сортов състав, различни стопански качества и свръхпроизводство на розовия цвят.
От маслодайната роза се получава силно цененото от парфюмерийната индустрия розово масло. Традиционният български продукт е печелил многократно златни медали от изложения в Париж, Милано и Лондон. Българското розово масло е едно от най-скъпите и търсени на международния пазар парфюмни етерични масла. Цената на 1 кг от него достига рекодна стойност от 7000 евро през 2015 г. Страната ни е била световен лидер в износа на ценната суровина до 1983 г.
В България към 2014 г. площите със засадена маслодайна роза са 35 000 декара. Близо 100% от продукцията от розово масло е за износ, основно за САЩ, Франция, Южна Корея и Япония. В силни години добивът достига близо 2 тона розово масло.