Ментето "Даскал Тео" - антиваксър, женомразец и обикновена копейка

Инфекционистът д-р Аспарух Илиев разкритикува остро соц системата на образование и медалите от олимпиади

Шоу
16:31 - 27 Януари 2026
4816
Ментето "Даскал Тео" - антиваксър, женомразец и обикновена копейка

Преподавателят по физика Теодосий Теодосиев е всепризнат педагог със забележителни успехи на международни състезания и олимпиади по физика, с десетки медалисти от своята школа и ученици с феноменални лични резултати.

Съвсем не толкова безспорна обаче е работата на 78-годишния Даскал Тео като общественик. В честите си интервюта той обикновено се изявява като отявлен антиваксър, русороб, хомофоб и застъпва изкопаеми тези от Априлския пленум.

Изключително интересен коментар по въпроса прави д-р Аспарух Илиев, известен инфекционист и ръководител на лаборатория към Медицинския университет в Берн. Ето какво пише докторът, който сам като ученик е бил въвлечен в мелницата на соц образованието за високи постижения:

В една от групите, които четях понякога с интерес - БАЕП (Българска Асоциация по Естествена Психология) излезе преди известно време пост във възхвала на учителя Тео, който е известен с успехите на учениците си из различни олимпиади, както и с чести мизогинни, антивакс, конспиративни и проруски позиции.

Даскал Тео е близък приятел с пазителя на лева Йордан Кукумджалов

Като човек, израстнал като участващ и конкуриращ се по олимпиади, което нито ме е направило по-щастлив, нито по-спокоен като индивид, познавам "кухнята" на тази "месомелачка". Не я пожелавам на никого. Под поста (чието публикуване в групата не разбрах) имаше десетки възхитени коментари.

Споменах, че подлагането на ученици на натиск за успех от ранна възраст, наподобяващ тренировъчните подходи на нашите гимнастички и щангисти от късния социализъм, рушащ личността, като неуспелите просто се отронват "като листа" с огромна травма, има негативен ефект и не бива да се възхвалява. Веднага след коментара ми (любезен и на място) достъпът ми до групата беше блокиран. Липсата на диалогичност и способност да водим дискусия е ключов за израстването ни отвъд детското. Особено когато си психолог.

Под публикацията има крайно интересни коментари от хора, които познават лично Теодосиев. Маргарита Русева например пише: "Аз имам информация от живущи в Казанлък чиито деца са подлагани на тормоз и дискриминация, защото г-на е отказвал да пише 5 и 6 на дете, което НЕ МУ ПЛАЩА частни уроци за олимпиади, а иска да е обикновено дете в СОУ и да учи базова физика по учебник. Съсипал е дипломите на целия град, отделно психически тормоз над деца и родители."

Наско Насев пък добавя: "Познаваме се с Тео, говорили сме доста пъти, изчаквайки закъсняващи влакове в Балкана и, защо ли, никога не споменава интересната наука физика. Последният път ни изнесе лекция за световния заговор на масоните за намаляване населението на човечеството. И за заговора на банкерите, причинители на войните по света. Преди години беше привърженик на "Атака"... Веднъж се опитахме да го отклоним към физиката, като му казахме, че нашата дъщеря преподава физика в Университета на Рио и често ходи по научни задачи в ЦЕРН... Той обаче не прояви интерес..."