Мицкоски ескалира: България иска да унищожи македонската нация и идентичност
Блокадата на Скопие към европейския път започна още през 1990-та, когато ни признаха като държава, заяви премиерът на СМ

Реакцията на премиера на СМ Християн Мицкоски не закъсня, след като Европарламентът гласува важния доклад, но без текстовете за "македонски език и идентичност."
България блокира Македония по европейския път. Но тази блокада нито започна днес, нито ще завърши днес. Тя започна още от 1990 г., когато България направи жест и ни призна като държава, но не и македонските език, народ и нация, в момент на страшните войни в бивша Югославия, безпаричие и проблемите ни с Гърция. Ясно ни е, че те имат ясен дневен ред и план и че искат да унищожат македонската нация и идентичност, заяви той.
„Политиците ни още тогава трябваше да видят, че България има съвсем различна цел и скрити намерения. Дали тезата, че времето работи за нас, е правилна – историята ще покаже. Факт е, че днес България работеше срещу нас", каза той.
С дипломатическа активност започнахме дейности, които да допринесат за намирането на дългосрочно решение на нашия проблем. Нямахме амбиции или фалшива надежда, че ще успеем. Знаем ситуацията в Съюза, търговията със съдби. Не сме наивни, всичко ни беше напълно ясно. Никой не беше сигурен, че всичко ще се реши сега и днес. Затова споменавам признаването на държавата през деветдесетте години от България като неин пръв съсед. Това е свързано с нейните действия от края на XIX и XX век. Ясно ни е, че те имат ясен дневен ред и план и че искат да унищожат македонската нация и идентичност", продължи Мицкоски.
Той смята, че сега Европа може да види пред какви предизвикателства е изправена Северна Македония.
„Най-накрая светът трябва да види с какви предизвикателства и несправедливости сме изправени като народ през XXI век. Това е нашият Крушевски манифест, с който най-накрая трябва да се мобилизираме и да организираме всички приятели и съюзници, защото това е борба за основни човешки права и ценности. Ние сме на правилната страна на историята и видяхме, че България знае как да „унищожи" тази страна. Тази борба нито започва, нито свършва днес. Македония, всичките ѝ перипетии, колкото и трагични да са, имат успешен аспект. Истината излезе наяве пред Европа", заяви още премиерът на Северна Македония.
„Не искам никой никога да ми казва, че българското малцинство е проблем. Тези няколкостотин души, независимо дали са в Конституцията или не, изобщо не са проблем. Можем да ги внесем утре. Същността е по-дълбока и това се видя със стъпките, които нашият съсед предприе. Но ще се помни векове, че докладът мина в Комисията по външна политика на Европейския парламент (AFET) и беше на масата, преди да бъде приета тази срамна поправка – за първи път в независима Македония.
Какво ли не направи Македония от 1990 г. до днес, какви ли не отстъпки, какви ли не унижения. Вместо да ни подадат ръка и да покажат съчувствие, ние изпадаме в нови кризи с нови искания към нас. Вълците чакаха лидери, които бяха корумпирани, да се отказват от народа си, от езика си. Най-големият проблем с униженията е, че те се основаваха на корумпирани политици и безотговорни лидери", допълни Мицкоски.
Председателят на ВМРО-ДПМНЕ благодари на „приятелите си от Европейския съюз, които вярват в ценностите на това да си част от ЕС".
„Благодаря на приятелите от ЕС, които ни помогнаха и ни помагат, които все още вярват в нашите ценности като част от европейското семейство. Няма да ви разочароваме. Ще се опитаме да доближим страната до ЕС, защото членството на моята родина в ЕС не е просто цел – то е необходимост. Борбата е и ще бъде трудна, но аз съм готов. Ние сме малка държава, но с голямо сърце.
Не ме интересува никаква политическа кариера – няма нищо по-важно от македонските интереси. Няма да позволим да се случи ново предателство и да се отклоним от македонските интереси, и това е обет, който ВМРО има в своя код. Уважаваме нашите съседи, но без те да ни уважават – нищо няма да постигнат. Това е ключовата грешка на нашия източен съсед. Когато започнат да ни уважават, тогава ще ни бъдат най-близък и най-добър приятел. Дотогава ще говорим с тях на езика на аргументите", завърши Християн Мицкоски, пише БГНЕС.