Милка Василева: Една трета от медицинските сестри са в пенсионна възраст
Ако утре тези колеги напуснат системата, тя ще колабира, предупреди председателят на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи
Всяка трета медицинска сестра е в пенсионна възраст и всяка четвърта акушерка също. Това означава, че ако утре тези колеги напуснат системата, тя ще колабира. Това предупреди Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи.
Тя коментира инициативата с минимум 30% да бъдат увеличени правоспособните медицински сестри и акушерки до 2030 г. Това предвижда решението на парламента от миналата седмица, което възлага на министъра на здравеопазването в срок до 60 дни да предложи стратегия с необходимите мерки за обсъждане в Народното събрание.
"Всичко това звучи добре, като начало на един дебат, който трябва да реши проблема с тежката кадрова криза в българското здравеопазване. Не само медицински сестри липсват, липсват всякакви кадри в здравеопазването. Това е 30-годишна история на невземане на адекватни политически решения и поради тази причина стигнахме до тук. Според българските стандарти има съотношение на един лекар да отговарят две медицински сестри, но това не се получава. В момента една медицинска сестра се грижи за не по-малко от 30 души. Тя не може пълноценно да изпълнява своите професионални задължения, заради липса на физическо време", заяви пред БНТ Василева.
По думите ѝ няма желаещи да учат точно тези специалности.
"Възможности има, те са осигурени. Броят на местата за професионалисти по здравни грижи се увеличава, като се очаква за 2024-2025 г. те да са 1000. Това е добре, но е крайно недостатъчно. Но ние знаем, че застарява населението, няма достатъчно млади хора, има училища, които предлагат различни, по-привлекателни професии от тази на медицинската сестра", каза още Милка Василева.
Не само има недостиг на кадри у нас, но и на аптеки. В десетки общини в страната няма аптеки или има само една, която не работи през нощта. Законопроект, внесен в парламента в края на юли, предлага разкриването на държавни аптеки в засегнатите населени места, данъчни облекчения и поставянето на автомати за лекарства.
"В последните години расте броят на общините, в които няма работеща аптека, като вече са 22", каза пред NOVA Петя Георгиева от Института за пазарна икономика.