Минималната пенсия става 636 лв. от 1 юли догодина
Минималната пенсия ще бъде увеличена на 636 лв. с бюджета за 2025 г. Последните разчети на Министерство на финансите показват, че при прилагане на “швейцарското правило” за индексиране повишението на пенсиите от 1 юли следващата година ще бъде с около 9,6-9,7 на сто. Така към сегашната минимална пенсия от 580,57 лв. ще бъдат добавени около 55 лв.
През последните дни бяха лансирани предложения на работна група към Министерство на труда и социалната политика за повишаване на приходите в бюджета и за намаляване на разходите за пенсии. Но въпреки изготвения анализ, че разходите може да бъдат намалени, ако бъде променена формулата за увеличение на пенсиите, министърът на финансите Людмила Петкова заяви, че и през следващата година пенсиите ще бъдат вдигнати по “швейцарското правило” - с 50 на сто от инфлацията и с 50 на сто от ръста на средния осигурителен доход. Това означава, че към всяка пенсия за стаж и възраст ще бъдат добавени средно по около 85 лв.
Предишните разчети на Националния осигурителен институт бяха, че пенсиите през 2025 г. трябва да бъдат вдигнати с 8,7% при прилагане на “швейцарското правило”. Но сега се оказва, че увеличението трябва да е по-голямо. Причината за това е високата инфлация в страната и увеличението на заплатите. През пролетта очакванията на управляващите бяха, че до есента инфлацията в страната ще намалее, така че да изпълним критерия за влизане в еврозоната. Това обаче не се случи, а месечната инфлация за октомври нарасна до най-високото ниво за последните близо две години. Това не е добре за джоба на българина, но ще доведе до по-голямо увеличение на пенсиите. Заплатите в страната също нарастват по-бързо от първоначалните прогнози.
В анализа на пенсионната система, направен от работна група към Министерство на труда, пише, че “швейцарското правило” за индексиране на пенсиите може да бъде променено, така че да се промени тежестта на всеки от компонентите - инфлацията и ръста на средния осигурителен доход. А целта на подобна промяна е да бъдат намалени разходите за пенсии и увеличението им да бъде по-малко. Но от думите на министъра на финансите Людмила Петкова стана ясно, че поне засега такава промяна няма да бъде заложена в проекта на бюджет за 2025 г. При всички положение увеличението на пенсиите през 2025 г. ще бъде по-малко от индексацията от 1 юли тази година, когато пенсиите буха вдигнати с 11 на сто. При това увеличение към основните пенсии на хората бяха добавени средно по около 80 лв. Но като добавим вдовишките пенсии и различните добавки, средната сума, която беше добавена към парите на всеки пенсионери е близо 100 лв.
В страната има малко над 2 млн. пенсионери, а над 45 на сто от тях получават съответната минимална пенсия - за стаж и възраст или за инвалидност, показват данни на НОИ към края не септември. Хората с пенсия за стаж и възраст са 1,432 млн. От тях 35,7 на сто, или над 503 хил. души, получават минималната пенсия за стаж и възраст от 580,57 лв. или 493,48 лв. в случаите на пенсиониране при недостигащ стаж - пенсиониране при по-голяма възраст и поне 15 години действителен осигурителен стаж. Близо 113 хил. души получават пенсия в условията на недостигащ стаж, което обяснява малките суми, които получават. Но над 390 хил. души имат пълните години необходим стаж и навършена възраст за пенсиониране. Докато са работили са били осигурявани според действащите в страната правила, а сега получават основна пенсия по 580,57 лв. на месец.
В анализа на работната група към Министерство на труда има и предложение да отпаднат “ковид-добавките” от 60 лв. при отпускането на нови пенсии. Тези добавки бяха въведени като временна помощ през ковид пандемията. Но за да не се окаже, че новите пенсии са по-ниски от старите, парламентът реши “ковид-добавките” да станат постоянни. От думите на министъра на финансите Людмила Петкова стана ясно, че и през 2025 г. “ковид-добавките” ще останат при отпускането на нови пенсии.