Moody's: България ще влезе в еврозоната не по-късно от 2026 г.

Новини
16:38 - 30 Юли 2024
661
Moody's: България ще влезе в еврозоната не по-късно от 2026 г.

Появата на индикатори за отслабване на институционалната рамка в България или ако още повече се забави процесът за приемане на еврото ще бъдат възприемани като основания за понижаване кредитния рейтинг на България.

Очакванията са България да влезе в еврозоната не по-късно от началото на 2026 г. Ръстът на икономиката за тази година да е 2.9% и "влошаване на дълговото бреме за правителството".

Това се казва в съобщението на рейтинговата агенция "Муудис" (Moody's) по повод периодичния преглед на рейтинга на България.

Това е процедура за актуализирана оценка на кредитния профил на държавата, която е различна от действия, засягащи кредитния рейтинг на агенцията и не е сигнал дали скоро ще има подобен ход на "Муудис", уточнява съобщението.

Но посоченото за пореден път в него е показателно:

борбата с корупцията остава значително предизвикателство

и усилва отрицателния ефект от структурни недостатъци на икономиката като застаряващото население и слабата инфраструктура, цитира "Дневник".

"Муудис" обръща специално внимание на продължаващата вътрешнополитическа криза, като подчертава [в нея] вероятността от нови предсрочни избори и потенциално подкопаване ефективността на институциите заради структурното естество на политическата криза", допълва съобщението на агенцията.

Усилията за въвеждането на единната валута са сред трите фактора с положителен ефект върху кредитния профил на държавата (останалите са ниското ниво на дългове на правителството, т.е. и възможността да се вземат още кредити при нужда, както и членството ЕС).

Самият стремеж към еврозоната вече е допринесъл за развиване на институционална и управленческа сила,

допълват авторите.

Те изрично посочват, че "стабилната перспектива за рейтинга е свързана с балансираните рискове, което произтича от позитивните ефекти от потенциала за въвеждане на еврото". Тази оценка за перспектива зависи и от доколко ще се увеличи дълговото бреме, дали ще се влоши възможността да се взимат кредити, рисковете за изпълняването на националния План за възстановяване "и за други политически приоритети заради политическата патова ситуация".