Морски експерт: Коментарите за карбамида са много по-опасни от самия тор
Спрете истерията - поглъщате това вещество с всяка хапка хляб, плод и домат, призова бивш зам.-кмет на Бургас Тодор Георгиев

Бивш зам. кмет на Бургас и морски експерт призова да не се всява паника със заседналия кораб край Камен бряг и да не се разпространява дезинформация, тъй като товарът му е безопасен.
Ето какво пише Тодор Георгиев във Флагман:
Най-учтиво моля де що има родна масмедия да си укроти страстите за заседналия кораб и да не се вдига шум връз Бога.
Такава беля може да спретнете на туризма за следващия сезон, че ковид кризата, песен ще ни се стори.
Западните медии са наострили и те уши - навсякъде се говори за "опасен товар който замърсява морето, рибите измират и плажовете стават опасни за хора". И всичко това заради някой тъпанар-безхаберник коментирал "опасния товар".
Последно, снощи ми се обади приятел от Хамбург, да ми каже, че жена му (преди 35 години водил булката на Златни пясъци на сватбен трип, харесало им и досега водиха и внуците си там) и тяхната обичайна компания анулирали ранните записвания "щото българското море е отровено".
Товарът е урея - карбамид - азотен тор. Молекули от него поглъщате с всяка хапка хляб, всеки плод, всеки домат. И да паднат 100-200 тона бързо ще се разтворят без особена опасност за околната среда.
Европейският съюз (ЕС) ежегодно внася между 17 до 22 милиона тона насипна урея от Украйна Русия и Египет, за да подхранва земеделието си, никой не се е гътнал! Около пристанищата се вият облаци урея при разтоварване. Впрочем и циментът така се превозва. И двата продукта се пакетират за краен потребител на място в 90% от случаите.
Както Lupa.bg вече обясни, карбамидът е краен продукт на обмяната на веществата при бозайниците (това включва и хораха) и някои риби, получен при разграждането на азотните съединения (напр. аминокиселини). Отделя се чрез урината.
Освен това "опасното" вещество се използва в медицината, както и в различни козметични смеси за омекотяване на кожата, ноктите и др.
Карбамидът може да се използва като хранителна добавка (E927b) при производството на дъвка. В различни фуражни смеси се добавя като източник на азот, което ускорява образуването на белтъци/мускулна маса.