Москва с ново предупреждение към Лондон заради британските дронове
Русия отправи остро предупреждение към Обединеното кралство относно съобщенията за използване на дронове, произведени в Великобритания, при украински удари срещу цели дълбоко в руска територия. Руският външен министър Сергей Лавров заяви, че Москва може да разглежда Великобритания като участник в конфликта, ако британското участие в атаки срещу Русия продължи да се разширява.
Предупреждението идва след съобщения, че украинските сили са започнали да използват британски дронове за удари на далечни разстояния в Русия. Непосредственият проблем е съобщението за разполагането на „Нян“, безпилотен летателен апарат с голям обсег, за извършване на удари на далечни разстояния далеч отвъд непосредственото бойно поле, пише Military Watch Magazine.
Достоверността на руските предупреждения все повече се поставя под въпрос. След като Обединеното кралство обяви прехвърлянето на крилати ракети „Сторм Шадоу“ на украинските военновъздушни сили в началото на 2023 г., Москва през април същата година предупреди Лондон за „незабавен пропорционален отговор“, ако британско оръжие бъде използвано срещу руски цели.
След първото използване на „Сторм Шадоу“ от Украйна, руски служители многократно обвиниха Великобритания, че се е включила пряко във войната. Значителен отговор така и не се материализира и доставките на ракетите оттогава продължават в продължение на няколко години, като британски персонал осигурява ключова подкрепа за насочване.