Мозъкът на човека е по-сложен от компютър
Няма машина, която да е по-съвършена от него
Човешкият мозък е твърде сложен за имитиране от съвременните суперкомпютри и първият извод е, че човешкият мозък е много по-съвършен. Международен екип от учени моделира невронната активност на главния мозък на човека.
Изследователи от Германия и Япония симулирали мозъчния процес в продължение на една секунда, като за прочитане на информацията са използвали един от най-мощните суперкомпютри в света - K-computer и отворен софтуер NEST. Задачата на учените е била да имитират активността на 1,73 милиарда нервни клетки, съединени с 10,4 трилиона синапса, съобщава TechNews. Това е само 1% от общата мрежа нервни клетки в главния мозък на човека.
Симулацията с продължителност една секунда показала колко могъщ е човешкият мозък. За да прочете всички данни и да моделира процеса, суперкомпютърът е трябвало да работи на предела на своите възможности в продължение на 40 минути. Задействани са били около 83 000 процесора и 1 петабайт памет. Изчисленията показват, че за имитиране на работата на човешкия мозък в реално време е необходим стотици пъти по-мощен суперкомпютър.
Моделирането, извършено от японски и немски учени, е част от глобален план за създаване на пълноценен изкуствен интелект. В момента най-развитата система не може да се сравни с мозъка дори на малко дете.