МВР мълчи, нито дума за боя снощи

Васил Терзиев е бесен, че маскирани лумпени вилнеят из градa

Политика
08:52 - 02 Декември 2025
3923
МВР мълчи, нито дума за боя снощи

Вече е 9 сутринта, но още няма позиция на Министерството на вътрешните работи или изявление на СДВР за безредиците, които полицията допусна след официалния край на многохилядния мирен протест в центъра на София.

Протестът приключи официално малко преди 22:00 часа, когато част от протестиращите стигнаха до централата на ГЕРБ. По това време обаче напрежението ескалира пред централата на "ДПС-Ново начало" на Делян Пеевски на ул. “Врабча”.

Според протестиращите маскирани младежи са били допуснати без намеса на полицията да се слеят с тълпата и не са били неутрализирани навреме. Те изкъртиха колчета и пътни знаци, с които атакуваха полицейските части и бусове. Голяма част от нападателите бяха с черни качулки и маски, за да не могат да бъдат разпознати.

Провокаторите хвърляха камъни, стъклени бутилки, бомбички, колчета и други предмети по полицията, която реагираха с използването на лютив спрей и изтласкаха най-агресивните.

При сблъсъците между протестиращи и полиция имаше ранени. Запалени бяха и кофи за боклук на булевардите “Дондуков” и “Васил Левски”. Офис на ГЕРБ пък беше разбит от провокатори.

По първоначална информация на Столичната полиция има 10 задържани на протеста тази вечер. От Спешна помощ съобщиха, че има няколко пострадали, извозени до болнични заведения, а много хора са били прегледани и им е оказана помощ на място.

“Десетки хиляди на протест. Накрая 30 провокатори са оставени от полицията да чупят и палят безнаказано. Утре тезата на управляващите ще бъде "протестиращите палят и трошат". В медиите ще има кадри от вандалщината. Елементарни милиционерски номера. Но никого няма да излъжете”, написа съпредседателят на “Да, България” Божидар Божанов във фейсбук.

От Продължаваме промяната- Демократична България веднага поискаха оставката на вътрешния министър Даниел Митов. Такъв призив дойде и от “Спаси София”.

“Неадекватността на полицията в момента е скандална. Футболната агитка можеше да бъде неутрализирана още преди час. Случващото се на бул. “Дондуков” е пълно безобразие”, написа председателят на партията Борис Бонев.

Според кмета на София Васил Терзиев МВР не се е справило с опазването на реда.

“Имаше ясни предварителни сигнали за провокации, но въпреки това в центъра влязоха хора с бомбички, пиратки и предмети, които нямат място на мирен протест. Това поставя сериозни въпроси към готовността и действията на полицията – въпроси, на които министърът трябва да даде отговор”, написа той в мрежата.

Терзиев призова софияници да не се подават на провокации на малка група хулигани и обяви, че след приключване на полицейските действия градът ще бъде почистен и възстановен, а транспортът - пуснат.

Тази сутрин повечето от разхвърляните парчета стъкла и боклуци по бул."Васил Левски" и бул."Дондуков" са вече изчистени, а транспорът е в движение.