МВР vs. прокуратурата: Пореден рунд

Пореден рунд от войната между МВР и прокуратурата показа в сряда, че двете институции спорят дори за данните, свързани с престъпността.
Според публикуваните от полицията тя спада. По думите на главния прокурор обаче расте. Иван Гешев участва в представянето на доклад на Центъра за изследване на демокрацията заедно със зам. главния секретар на МВР Стоян Темелакиев.
През 2021 г. има спад с 8% в регистрираната престъпност в сравнение със същия период през 2020 г., сочат данните на МВР от януари до края на ноември т.г. А разкриваемостта се е повишила със 7,5 на сто.
Най-голямо намаление има при кражбите на коли - с 31%, при грабежите намалението е с 21%, а при кражбите - с 14%. Престъпленията, свързани с наркотици са, с 3,4% по-малко. Разкриваемостта тази година е 75% и е със 7,5% повече, отколкото през 2020 г.
Увеличение има само при убийствата. Те са с 21% повече за 11-те месеца на 2021 г., посочват от МВР, като всички битови убийства са разкрити. Няма арестувани и обвинени само за поръчковите разстрели на Николай Дракополов от началото на април т.г. и на Георги Христов от края на септември.
Статистиката на МВР дойде като отговор на твърдението на главния прокурор Иван Гешев при откриването на 47-ото Народно събрание, че има бум на престъпността заради поведението на МВР от последните месеци.
“Има различни фактори за данните в статистиката на МВР и методи за нагласяването им. Работя от 1995 г. и знам как се завеждат сигнали под входящ номер, а не като заявителски материали”, каза Гешев на форум в сряда, организиран от Центъра за изследване на демокрацията. И за пореден път призова за синхрон в действията между прокуратурата и МВР.
Според Гешев е имало ефективно взамодействие до април т.г., когато е отбелязан сериозният спад при битовата престъпност. Първото служебно правителство с вътрешен министър Бойко Рашков започна работа в средата на май.
Главният прокурор припомни, че през 2020 г. съвместно с МВР са проведени 1249 операции срещу битовата престъпност в 3090 населени места, били са разкрити 2306 престъпления, а 1186 са привлечени като обвиняеми.
“През последните 6-7 месеца ръководителите на прокуратурите в страната констатират ограничаване на активността на МВР по разкриване на битовите престъпления. Активни са за разкриване на изборни нарушения. Тази тенденция може да доведе до рязко увеличаване на престъпността.
Забелязва се ръст на телефонни измами, възстановяване на дейността на организирани престъпни групи, налице е и висок интензитет на престъпления против личността и собствеността на гражданите”, сочи анализът на прокуратурата, който е пълна противоположност на този от МВР.
Националното изследване на престъпността на Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД) отчита траен спад в битовата престъпност за периода 2010 – 2019 г., а за 2019 - 2021 г. доверието на българите в полицията за първи път изпреварва недоверието. Въпреки това остава по-ниско от средното за ЕС.
Несъобщаването на престъпления от гражданите е нараснало до 60% сред потърпевшите през 2019 г. е друг от изводите в доклада на ЦИД.
Проблемът с филтрирането на подадени сигнали на граждани от страна на полицията продължава, категорични са от центъра. Анализаторите съветват МВР да подобри обратната връзка за хода на разследванията, както и прозрачността и отчетността на местно ниво.