МЗ обяви: 4 милиона българи ще се изследват безплатно два вида онкоболести

Над 4 милиона българи ще могат да се изследват безплатно, в обхвата на двете нови скринингови програми – за рак на маточната шийка и рак на дебелото черво.
Над 4 милиона българи ще получат достъп до безплатен скрининг за рак на маточната шийка и рак на дебелото черво чрез две нови национални програми, включени в Плана за борба с рака в България. Инициативата предвижда широк обхват от населението да бъде включено в ранната диагностика чрез съвременни, високочувствителни тестове, които позволяват самостоятелно вземане на проби в домашни условия. Програмите ще се изпълняват до 2030 година с цел подобряване на профилактиката и намаляване на смъртността от онкологични заболявания.
"Това е важна стъпка в трансформацията на българското здравеопазване. Вярвам, че профилактиката и ранното откриване трябва да бъдат в основата на съвременния здравен модел. Дълго време здравната ни система беше фокусирана върху лечение, а не върху превенция“, посочи по време на пресконференция министърът на здравеопазването доц. д-р Силви Кирилов.
"Българинът все още е склонен да отдели повече време на автомобила си – дали е минал всички необходими тестове, по-склонен е да имунизира домашния си любимец и по-малко обръща внимание на собственото си здраве. С тези нови тестове, които не изискват никакъв ангажимент, освен желание, се надяваме да преодолеем този модел“, заяви главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
Той акцентира върху обхвата на двете програми. При скрининга за рак на маточната шийка, обхванати ще бъдат жените между 25 и 65 г. – възрастова група, в която рискът от инфекция с високорискови типове човешки папилома вирус е значим. При програмата за рак на дебелото черво ще бъдат обхванати лица между 45 и 75 години. „И в двата случая става дума за тестове, които са лесни за използване, безболезнени и максимално удобни“, допълни доц. Кунчев.
"През април приехме Националната програма за първична профилактика на ракови заболявания, причинени от човешки папилома вирус, сега вече имаме следващата много важна стъпка – скрининговата програма. Чрез нея ще установяваме наличието на 14 високорискови типа човешки папилома вирус, два от които – 16 и 18 тип са най-всиокорискови“, обясни вирусологът и член на „HPV Коалицията“ проф. Радка Аргирова. Тя изтъкна, че програмата ще работи с най-съвременния ДНК-базиран тест, който е с много висока чувствителност.
"Едно от големите предимства на нашата програма е, че започваме скрининга още от 25-годишна възраст. Ние като държава с изключително ниско ваксинално покритие, оперираме 20-годишни с инвазивен рак на шийката. Те умират. Затова това е едно изключително голямо постижение и аз изказвам благодарност към екипа на Министерството, който направи това възможно“, заяви акушер-гинекологът доц. Илия Карагьозов. Той изтъкна, че България ще една от най-модерните държави с въвеждането на този актуален и високопрецизен скрининг.
"Колоректалният карцином е третият по честота рак. Той се среща и при мъже и при жени. За съжаление неговата честота се увеличава и затова аз се радвам, че стартира този скрининг и то при лица от 45 г. Тестът, който ще се използва демонстрира изключителна прецизност. В държави, които го прилагат, се наблюдава намаляване на честотата на рака с 20% и смъртността от рак на дебелото черво с 35%“, обясни доц. д-р Петко Карагьозов, гастроентеролог и консултант по програмата.
"Това, което искаме да оставим като послание днес е: Скринингът спасява живот“, заяви модераторът на пресконференцията г-н Илия Тасев, директор на Дирекция „Обществено здраве“ в Министерството на здравеопазването. Той посочи, че в момента двете програми с в етап на подготовка, като предстои обявяване на обществена поръчка за набавяне на необходимите комплекти за тестване. Очакванията са реализацията да започне през м. октомври.