Национален съвет ще контролира епидемията от морбили

По последни данни 463 са случаите на дребна шарка у нас

Здраве
17:25 - 22 Април 2019
2894
Национален съвет ще контролира епидемията от морбили

Сформиран е Национален координационен съвет за контрол на морбили, съобщиха от здравното министерство. Съветът ще подпомага министъра при осъществяване на дейностите по ограничаване разпространението на заболяването. Също така ще изпълнява дейности, свързани с анализирането и контрола на предприетите мерки.

Към днешна дата у нас има 463 случая на морбили. Териториално са засегнати единадесет области в страната: София-област - 165 заболели, Благоевград - 136 заболели, София-град - 134 заболели, Пазарджик и Перник - по 6 заболели, Бургас - 5 заболели, Велико Търново и Кюстендил - по 4 заболели, Ловеч, Монтана и Пловдив - по 1 заболял. През последната 16-та седмица на 2019 г. най-много случаи са съобщени от София-град -30 случая, София-област - 16 случая и Благоевград - 12 случая.

Най-много са заболелите деца под 13-месечна възраст които не е проведена имунизация, тъй като не са достигнали до ваксинална възраст. Те са 91.

От Министерство на здравеопазването припомнят, че още след първите регистрирани случаи на морбили в страната са дадени указания до Регионалните здравни инспекции медицинският персонал на лечебните заведения за болнична помощ, обслужващ заболели от морбили, да е с данни за протективен имунитет срещу заболяването.

Част от мерките е наредба за личните лекари, които са задължени да извършат преглед на пациентските листи за неимунизирани деца и приоритетно те да бъдат обхванати.

Министерството на здравеопазването призовава всички родители да проверят имунизационния статус на децата си за морбили и при установяване на пропуск или при съмнение за морбили да се обръщат към общопрактикуващия си лекар.

От Световната здравна организация обявиха тревога, тъй като случаите на морбили в Европа се увеличават тройно между 2017 г. и 2018 г. до 82 596. Това е най-големият брой, записан през това десетилетие, според данни на СЗО.

Припомняме, че при епидемията през 2009 г. у нас имаше 25 смъртни случая при 24 000 заразени, което е обичайният процент при разпространение на заболяването - 1 смъртен случай на 1000. Само преди дни Македония обяви общодържавна епидемия от морбили.