Над две трети от българите трудно връзват двата края

Едва 24% не изпитват затруднения да покриват ежедневните си разходи

Новини
16:34 - 19 Април 2022
1235
Над две трети от българите трудно връзват двата края

Увеличение на дохода на домакинството за последните 12 месеца са отбелязали 29,8 на сто от хората в домакинствата, показват резултатите от допълнителната анкета на Националния статистически институт към Наблюдението на домакинските бюджети през четвъртото тримесечие на 2021 г.  

Като основни причини за това са посочени увеличението на социалните помощи - за 34 на сто от хората, и индексирането/преизчисляването на заплатата - за 24,3 на сто от анкетираните. 

Намаление на доходите за последните 12 месеца посочват 8,4 на сто от хората. За 29,7 на сто от хората с намален домакински доход основната причина е намаляване на работното време, надницата или заплатата, а за 20,2 на сто - загубване на работа/безработица/фалит на собствена фирма. Сред хората с намалени доходи най-голям е делът на тези, на които се е наложило да ограничат разходите си за храна, облекло, пътуване или други потребителски стоки и услуги - 53,9 на сто, а 17,2 на сто са използвали натрупани спестявания, за да компенсират намаляването на дохода.

Най-голям е делът на хората, за които доходите на домакинството през последните 12 месеца са останали почти без промяна - 61,8 на сто.

Повече от две трети от българите твърдят, че изпитват затруднения да покриват ежедневните си разходи. С известни затруднения са 37,1 на сто от хората, 26,6 на сто определят покриването на ежедневните разходи като трудно, а 11,9 на сто - като много трудно. От друга страна, 20,2 на сто от хората относително лесно могат да покрият ежедневните си разходи, а едва 4,2 на сто не изпитват затруднения. 

Независимо от промените в доходите близо половината от хората в домакинствата (48,7 на сто) не могат да си позволят да посрещнат със собствени средства неочаквани разходи в размер до 370 лева.

13,7 на сто от хората в домакинствата са имали през предходното тримесечие финансови затруднения при плащането навреме на заем/ипотека/наем/жилищни разходи за основното жилище.

Средната удовлетвореност на хората на 16 и повече години от финансовото положение на домакинствата им, измерена по скала от 0 до 10, е 4,61. Равнището на доходите влияе върху общата удовлетвореност от финансовото положение. За 20-те процента домакинства с най-високи нетни доходи средната удовлетвореност на хората е 6,17, а за 20-те процента домакинства с най-ниски нетни доходи удовлетвореността на лицата от финансовото положение е 2,89. 

Общата удовлетвореност от живота средно за анкетираните хора е 5,85, измерена по същата скала от 0 до 10. По отношение на удовлетвореността от личните взаимоотношения със семейството, приятелите, съседите, колегите анкетираните дават относително висока оценка - 7,18.