Надпреварата за ваксина - Франция излезе с едни гърди напред

70 сакандидатите първи да преборят COVID-19 и да забогатеят с милиарди

Здраве
15:57 - 14 Май 2020
2656
Надпреварата за ваксина - Франция излезе с едни гърди напред

Френската фармацевтична компания "Санофи" е близо до ваксина срещу новия коронавирус, съобщават международни медии. Вчера главният ѝ изпълнителен директор Пол Хъдсън каза пред Блумбърг, че първата доставка ще бъде за Съединените щати, защото те са инвестирали първи в рисковата разработка.

Изявлението предизвика политически дебати и днес шефът на френския филиал на "Санофи"  каза пред телевизия Бе Еф Ем, че европейците ще имат достъп до ваксината едновременно, ако ЕС е толкова ефективен.

„Ако открием ваксина, тя ще бъде достъпна за всички, американците и европейците ще я имат едновременно“, увери Оливие Божиийо. Думите на Пол Хъдсън бяха неразбрани, той просто призова Европейския съюз да бъде по-ефективен. За мен дебатът е приключен: ваксината, ако бъде открита, ще бъде предоставена на френските пациенти". Твърдението на изпълнителния директор на френската група предизвика смут в политическата класа. Днес сутринта държавният секретар Аниес Пание-Рюнаше заяви, че е "недопустимо да се предостави привилегирован достъп на друга държава".

Френският шеф на Санофи призна, че САЩ са помогнали финансово на групата за разработването на ваксината.

„Вярно е, че започнахме да работим много рано с американското правителство, което ни плати няколкостотин милиона евро", уточни Божийо. И специфичните разпоредби в Съединените щати биха ни позволили да я пуснем бързо на пазара".
Така той негласно призовава европейските институции да смекчат правилата си за ваксините, отбелязва Бе Еф Ем.

„Предизвикателството не е да знаем дали ще намерим ваксина, ще го направим и няма да бъдем единствените. Предизвикателството ще бъде да произвеждаме милиони или дори милиарди дози“, обясни той.

Френската лаборатория уточни, че в момента е в тестовата фаза in vitro, както и при животни. Тя се надява да успее да изпробва ваксината върху хора до края на годината.

"Разработването на ваксина отнема десет години в нормално време. Тук го правим за 18-24 месеца", каза Божийо. "Опитваме се да ускорим всички фази, включително закупуването на суровини, спринцовки, флакони".

В момента 70 ваксини срещу COVID-19 се разработват по целия свят. Не се очаква първите да бъдат достъпни за широката публика до средата на 2021 г., припомни Бе Еф Ем.