Най-малко 875 палестинци са загинали до пунктове за помощи в Газа

Свят
13:27 - 15 Юли 2025
592
Най-малко 875 палестинци са загинали до пунктове за помощи в Газа

Службата на ООН за правата на човека е регистрирала най-малко 875 убийства през последните шест седмици в пунктове за помощ в Газа, управлявани от подкрепяната от САЩ и Израел Хуманитарна фондация за Газа, и конвои, управлявани от други хуманитарни групи, включително ООН, съобщава "Ройтерс".

По-голямата част от убитите са били в близост до обекти на Хуманитарната фондация за Газа, а останалите 201 са загинали по маршрутите на други хуманитарни конвои.

Хуманитарната фондация за Газа използва частни американски охранителни и логистични компании, за да извършва доставки в анклава, до голяма степен заобикаляйки система, ръководена от ООН, за която Израел твърди, че е позволила на бойците на "Хамас" да ограбват пратки с помощи, предназначени за цивилни. "Хамас" отрича това обвинение.

Хуманитарната фондация за Газа многократно е отричала да са се случвали инциденти на нейните обекти и е обвинявала ООН в дезинформация - нещо, което тя отрича.