Най-после започва ремонта на минералната баня в "Овча купел"

Новини
16:56 - 13 Март 2023
2853
Най-после започва ремонта на минералната баня в "Овча купел"

ИВАЙЛО НИКОЛОВ 

Минералната баня в столичния квартал "Овча купел", която повече от 30 години се руши, отново ще приема посетители. Това ще стане факт до 2 години. Финансирането е осигурено по Оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж".

8 млн. лв. ще струва реставрацията на банята, като над 4,4 млн. лв. от тях идват от бюджета на Столичната община, предоставени с решение на СОС. Тя ще бъде и културен център и като паметник на културата ще бъде възстановена в автентичния си вид. За целта ще бъдат използвани оригиналните скици на арх. Георги Овчаров.

Съоръжението построено в края на 19 век, функционира до края на 80-те години на 20 век, след което е затворено и поради дълго неподдържане, започва да се руши. Днес славната някога сграда има окаян вид, а дълго време е използвана от наркомани и клошари.

Банята има трагичен вид от години

В резултат на реализирането на проекта в сградата ще се обособят две зони. Първата е зона „Рекреация“, която ще е разположена в сутерена и на партерния етаж. Зона „Наука“ също ще е на първия етаж, но ще продължи и в подпокривното пространство. Тук ще бъде настанен и Центърът за върхови постижения в областта на научните изследвания.

В Рекреативния център ще се предлагат услуги с използване на минерална вода за подобряване на здравния и емоционалния статус на гражданите. На ниво сутерен са предвидени помещения за релакс, за масажи и за сауни. На ниво партер, със съществуващите басейни, ще се изгради термална зона – за интензивен воден масаж, за водна гимнастика, топли басейни и други. В Центъра за върхови постижения ще се извършват независими фундаментални и индустриални научни изследвания.

На първия етаж са предвидени и визуална зала за VR демонстрации, конферентна зала, компютърна зала, заседателна зала и работни кабинети.

На втория етаж ще се обособят лаборатория "Социални иновации, рекреативен хюмън дизайн и нишов туризъм“, лаборатория „Анализ, дигитализация и реставрация на аудиовизуално наследство“ и Център за продължаващо образование. В банята ще се помещават специализирани лаборатории за изследване на въздействието на водата върху хората, животните, растенията.

От общината силно се надяват тя да се превърне в един уникален уелнес пункт за столичани. По изпълнението на проекта работи и Софийският университет "Св. Климент Охридски" в партньорство с близо 300 учени.

Опитите за спасяване на банята започнаха през есента на 2017 г., когато СОС приема програма на Столична община за оползотворяване на хидротермалните ресурси от находищата на минерални води на територията на столицата. С договор Държавата прехвърля безвъзмездно на Столична община правото на собственост върху имота. През 2019 г. с договор е прехвърлено безвъзмездно от Държавата, чрез Областния управител на област „София“, на Столична община правото на собственост върху двуетажната сграда на минерална баня „Овча купел“, с цел нейното реновиране. Столична община и Регионален исторически музей – София предприемат незабавно действия за опазването на архитектурно-строителна недвижима културна ценност с категория „местно значение“. През 2020 г. от НИНКН са съгласувани виза и задание за проектиране за Адаптация и реставрация на сградата на минералната баня.