Народът пак срещу "Топлофикация", "прихващането" се оказа подигравка

Новини
14:45 - 25 Август 2020
2786
Народът пак срещу "Топлофикация", "прихващането" се оказа подигравка

Омбудсманът Диана Ковачева поиска Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) да направи извънредна проверка на "Топлофикация София" заради сметките за парно. Поводът за писмото стават многобройните сигнали и жалби, които валят до омбудсмана срещу столичното парно. Те сасвързани със сумите за възстановяване в резултат на поевтиняването на природния газ със задна дата. По думите на Ковачева, до този момент на бюрото й има над 150 жалби от граждани от цялата страна срещу топлофикациите.

"Гражданите изразяват недоумение от символичните суми за прихващане. Понякога те са по 2-3 лева, вместо обещаното справедливо намаление. Така и не е ясно колко процента се връщат на хората", казва омбудсманът. Общественият защитник припомня за отправеното предупреждение на заседанието на парламентарната Комисията по енергетика в средата на юни.

Омбудсманът Диана Ковачева

Според Ковачева основната причина за проблема е, че почти половината от сумата, възстановена от "Булгаргаз" на топлофикационните дружества, реално не стига до крайните клиенти. Омбудсманът напомня, че КЕВР насочи парите към държавния Фонд "Сигурност на електроенергийната система".

Ковачева информира КЕВР, че граждани, чиито имоти са в сгради с предприети мерки за енергийна ефективност, изразяват възмущение, че задълженията им за топлинна енергия се увеличават, вместо да намаляват.

Гражданите очакваха значително намаление на сметките си за парно, след като под натиска на Европейската комисия "Газпром" се съгласи да намали цената на газа за "Булгаргаз" с 40% със задна дата. Оказа се обаче, че намалението на сметките за крайните клиенти на топлофикациите ще бъде едва с около 10% за периода 5 август 2019 г. - 31 март 2020 г., защото газът е само една от суровините, която ползват топлофикациите. Освен това част от намалението бе прехвърлено към Фонд "Сигурност на електроенергийната система".

Общо възстановената сума към крайните потребители трябваше да е към 40 млн. лв. с ДДС. Най-много пари на клиентите си трябваше да възстанови "Топлофикация София" - 31 млн. лв. без ДДС, като намалението на сметките трябваше да е с 11.16%. В Разград поевтиняването бе определено на 7.7%. В Пловдив и във Враца намалението бе съответно с 5.76 и 5.49%, а в Плевен и Бургас – с над 4 на сто. Във Варна и Велико Търново понижение не бе определено.

На 17 август "Топлофикация София" ЕАД обяви, че вече е възстановила 24 милиона лева на своите потребители от ретроактивното намаление на цената на топлинната енергия от август 2019 г. до края на март 2020 г. Чрез прихващане на сметките за юни са върнати над 10 млн. лв., а със сметките за юли и годишните изравнителни сметки - още 13.8 млн. лв. Остават за възстановяване още 12 798 316 млн. лв., с които ще бъдат прихванати бъдещи сметки на потребителите.