НАТО започва мисия за наблюдение на Балтийско море
НАТО обяви, че започва мисия за наблюдение на Балтийско море след предполагаемия саботаж на подводни кабели през последните месеци, съобщава "Ройтерс".
Няколко подводни телекомуникационни и захранващи кабела бяха прекъснати в региона, като експерти и политици обвиняват Русия в организиране на хибридна война срещу Запада, докато двете страни се борят за Украйна.
На среща в Хелзинки на страните членки на НАТО в Балтийско море ръководителят на Алианса Марк Рюте заяви, че мисията "Baltic Sentry" ще "включва редица средства, включително фрегати и морски патрулни самолети, наред с други, и ще повиши нашата бдителност в Балтийско море".
Той отказа да сподели подробности за точния брой кораби, "защото това може да се различава през седмиците" и посочи, че не желае да прави "врага по-мъдър, отколкото е вече".
В изявление на НАТО се уточнява, че операцията ще "продължи за неразкрит период от време".
За саботажа е обвинен "сенчестият флот" от кораби - често остаряващи и работещи под непрозрачна собственост - които превозват руски суров нефт и петролни продукти под ембарго след нахлуването в Украйна.
"Разследването на всички тези случаи продължава, но има причина за сериозна загриженост. Опазването на нашата инфраструктура е от изключително значение", изтъкна Рюте.
"Това не само е от решаващо значение за енергийните доставки по захранващи кабели или тръбопроводи, но повече от 95% от интернет трафика е осигурен чрез подводни кабели, а 1,3 милиона километра кабели гарантират приблизително 10 трилиона долара финансови транзакции всеки ден", отбеляза той.
Шведският премиер Улф Кристершон заяви преди срещата, че е "напълно неприемлив фактът, че тези щети се увеличават напоследък", но изрази предпазливост при посочването на виновника за това.
"Засега не обвиняваме никого в нищо. Не правим това лесно без много категорични доказателства", изтъкна той.